Narkootikumide mõju organismile
Narkootikumid mõjutavad kogu organismi. Kuidas täpselt, oleneb sellest, milline on narkootikum ja kuidas seda tarvitatakse – võetakse sisse, hingatakse sisse või süstitakse. Süstides satub aine otse vereringesse ja mõjub sellepärast kiiremini. Suukaudu sisse võttes ei ole otsene mõju nii äkiline. On narkootikume, mille kahjulik mõju tervisele saab selgeks siis, kui neid on tarvitatud suuremates doosides või pikemat aega. Samas mõned terviseprobleemid võivad tekkida juba pärast esimest tarvitamist.
Narkootikumid võivad organismi tööd stimuleerida (nt panna südame kiiremini tööle, tõsta vererõhku, kiirendada hingamist jne) või hoopis pärssida (nt aeglustada südame tööd, langetada vererõhku, aeglustada hingamist jne).
Narkootikumide tarvitamisega seotud terviseprobleemid:1
- nõrgenenud immuunsüsteem, suurenenud vastuvõtlikkus nakkushaigustele (tuberkuloos jne)
- südameprobleemid, rütmihäiretest infarktini
- iiveldus, oksendamine, valud alakõhus
- teadvusekaotus
- suurenenud koormus maksale, maksakahjustused
- krambihood
- insuldioht, ajukahjustuse oht
- vaimse tervise probleemid
- hormonaalsed muutused
- muutused söögiisus ja kehatemperatuuris
- erinevad kopsuhaigused
- leitud on seosed ka narkootikumide tarvitamise ja vähki haigestumise vahel
- narkootikumide süstimine võib kaasa tuua veenide ja veresoonte tõsiseid probleeme ning erinevaid nakkusi
Kasutatud süstimisvahendite kasutamisega kaasneb risk nakatuda HIVi, viiruslikesse hepatiitidesse ja teistesse vere teel levivatesse nakkushaigustesse.2 3
Lisaks terviseprobleemidele kaasnevad narkootikumide tarvitamisega õnnetusjuhtumid, vigastused ja surmad. Osalt on õnnetusjuhtumid seotud sellega, et narkootikumid panevad inimese tõlgendama situatsioone ja reageerima olukordadele valesti. Segaduse olekus tehakse halbu valikuid ja valesid otsuseid. Narkootikumide tarvitamise tõttu võivad inimesed näiteks nõustuda kaitsmata seksuaalvahekorraga, juhtida autot joobeseisundis või jalutada öösiti ringi ohtlikus piirkonnas. Narkootikumide tarvitamine võib suurendada riski sattuda ohvriks või vastupidi, panna toime tegusid, mis muudavad inimese enda või teiste jaoks ohtlikuks.
Vaata, kuidas erinevad narkootikumid aju mõjutavad:
Amfetamiin
Heroiin
Kanep
Kokaiin
MDMA ehk ecstasy
1 Heads Up: Real News About Drugs and Your Body. Scholastic Inc with the National Institute on Drug Abuse (NIDA). https://www.scholastic.com/nida/nida/HeadsUp-Student-Yr3.pdf
2 Palmateer N, Kimber J, Hickman M, Hutchinson S, Rhodes T, Goldberg D. Evidence for the effectiveness of sterile injecting equipment provision in preventing hepatitis C and human immunodeficiency virus transmission among injecting drug users: A review of reviews. 2010. Addiction 2010; 105(5), 844–859.
3 Kwon J, Anderson J, Kerr C, Thein H, Zhang L, Iversen J, et al. Estimating the cost-effectiveness of needle-syringe programs in Australia. AIDS 2012; 26(17), 2201–2210.