GHB, GBL
Ametlikud nimed
GHB
Tänavanimed
kork, korgijook, mäller, uni
Tuntud ka kui: limonaad, jook, laks, plärin, kilp ja mõõk, kilpkonna pits, konjak, kolpatšok, buratiino
Aine tüüp
Pärssiva toimega ained ehk depressandid
GHB ehk gammahüdroksübutüraat on kesknärvisüsteemi pärssiv aine (depressant). GHB on loodud sünteetilisel teel, kuid seda tekib ka inimese organismis ainevahetuse saadusena.
Illegaalsel turul müüakse GHB-d enamasti läbipaistva vedelikuna, mis on soolaka ja imala maitsega. Ebameeldivast maitsest pääsemiseks segatakse seda tihti mahla või karastusjookidega. Ainet tarvitatakse ecstasy või amfetamiini alternatiivina pidudel. Seda pruugivad ka kulturistid, et kasvatada lihasmassi.
Tavaliselt GHB-d juuakse, tarvitatav annus on pool plastpudeli korgitäit kuni üks korgitäis (s.o. 3–7 ml). Mõju algab 15-30 minuti pärast ja kestab 1-3 tundi. Jääknähud võivad kesta kuni 10 tundi.
Ebaseaduslikult müüdava GHB kangus on väga erinev (kuni 80%) ja nii on oht, et kogemata tarvitatakse ainet liiga palju. Samuti ei saa GHB-d ostes kontrollida selle puhtust, ebapuhas uimasti võib sisaldada leelist ning tekitada suus jt seedetrakti elundites söövituskahjustusi.
Lühiajalise ja pikaajalise tarvitamise mõju
Väikeste annuste korral on mõju sarnane alkoholiga – lõbusus, jutukus, seksuaalse erutuvuse tõus (eriti meestel), suureneb puudutustundlikkus. Peale mõju lahtumist jääb tarvitaja sageli paariks tunniks magama ning ärgates võib tal olla suuri raskusi meenutamisega, mis juhtus enne GHB mõju ajal. Samuti on iseloomulik, et tarvitajad võivad ärgates olla agressiivsed.
Suur annus tekitab uimasust, lihaste lõtvumist ja und. Pärast ärkamist tarvitaja enamasti ei mäleta, mida joobes olles tehti või mis tema ümber toimus. Selliste omaduste tõttu on GHB-d kasutatud inimese uimastamiseks enne vägistamist, sellele viitab ka aine ingliskeelne slänginimetus date rape drug. Kuna GHB väljub organismist uriiniga väga kiiresti tuleks GHB vastu tahtmist või salaja manustamise kahtlusel pöörduda selle uurimiseks ja tuvastamiseks politseisse või haiglasse võimalikult kiiresti.
Korgijook.ee veebilehelt leiab täpsemat infot, kuidas end ja oma lähedasi korgijoogi eest kaitsta.
GHB põhilised toimed:
- lihaste lõtvus
- võimalikud krambid
- peavalu
- aeglane hingamine
- aeglane pulss
- alanenud kehatemperatuur
- võimalik oksendamine
- teadvusekadu
- loidus
- unisus
- eufooria
- suurenenud seksuaalne erutuvus
- itsitamine
- seosetu kõne
Kõrvalmõjud ja terviseriskid
- Ebapuhas narkootikum sisaldab sageli leelist ja tekitab kogu seedetraktis söövituskahjustusi.
- Liiga kange GHB tekitab pettekujutelmi, teadvuse hägunemist, iiveldust, krampe ja hingamishäireid.
- Väga sageli juuakse GHB-d kogemata liiga palju. See tekitab tõsiseid kõrvalnähtusid, nagu unehäired, uimasus, peavalu, mälukaotus ja oksendamine. Tarvitaja võib kaotada kontrolli oma lihaste üle ning ka teadvuse.
- Peale mõju lahtumist jääb tarvitaja sageli paariks tunniks magama ning ärgates võib tal olla suuri raskusi meenutamisega, mis juhtus enne GHB võtmist ja selle mõju ajal.
- GHB pikaaegne pruukimine võib tekitada füüsilist sõltuvust.
- GHB tarvitamine raseduse ajal põhjustab lapse enneaegset sündi, väikest sünnikaalu ning lapse kasvades erinevate terviseprobleemide teket.
Sõltuvus ja võõrutusnähud
Et GHB mõjub inimestele erinevalt, on suur oht aine üleannustamiseks. Suurtes kogustes on GHB mürgine ning tekitab teadvuse ähmastumist, krampe, higistamist, oksendamist, hingamisraskusi ja teadvusekaotust kuni koomasse langemiseni. Lisaks võivad tekkida südame rütmihäireid, hallutsinatsioonid ning alajahtumine. Raske mürgistus võib lõppeda surmaga.
GHB võõrutusnähud:
- unetus
- ängistus ja värinad, mis võivad kesta päevadest mitme nädalani
- unetus, ängistus
- nägemis- ja kuulmishäired
- paranoia
Mürgistuse tunnused ja üledoos
GHB-l on väga õrn piir „tavalise“ koguse ja potentsiaalselt surmava annuse vahel. Seega on GHB puhul üleannustamise risk väga suur.
GHB üleannustamise võimalikud tunnused:
- oksendamine
- kehalise liikumise kontrolli kaotamine
- värisemine või krambid
- teadvuse kaotus
- valu tundlikkuse puudumine
- kiire külg-küljele silmamuna liikumine
- higistamine
- madal kehatemperatuur
- aeglustunud hingamine
GHB üleannustamise korral on oht, et tekib hingamis seiskumine, inimene võib teadvuseta olles lämbuda iseenda oksemassi ning viia tarvitaja koomasse ja surra.