Kuidas vähendada tarvitamisega kaasnevaid ohte?
Uimastipoliitika ühe suunana on järjest laiemalt levimas kahjude vähendamise (harm reduction) mudel. Selle keskne idee on vähendada kahju ja erinevaid kulutusi, mida nii ühiskonnale, uimastite kasutajale endale kui ka tema lähedastele tekitab uimastite tarbimine.
Rahvusvaheline Kahjude Vähendamise Assotsiatsiooni järgi tähendab see poliitikat ja tegevusi, mille peamiseks eesmärgiks on vähendada uimastite tarvitamise negatiivseid tagajärgi tervisele, samuti vähendada sotsiaalseid ja majanduslikke tagajärgi, vähendamata tingimata uimastite tarvitamist.
Kahjude vähendamine on täienduseks lähenemisviisidele, mille eesmärgiks on ennetada uimastite tarvitamist ühiskonnas. Selle aluseks on veendumus, et paljud inimesed üle maailma jätkavad erinevate uimastite tarvitamist vaatamata kõikidele jõupingutustele, mis on tehtud selleks, et nende tarvitamist ennetada. Kahjude vähendamisel arvestatakse, et paljud tarvitajad ei suuda või ei soovi uimastite tarvitamist lõpetada. Juurdepääs headele abiteenustele on tarvitajate jaoks oluline, kuid paljudel neist see puudub. Seetõttu vajavad uimastite tarvitajaid asjakohast nõu ning erinevaid teenuseid, mis aitaksid maandada uimastite tarvitamisega seotud riske ning vähendada endale ja teistele tekitatavat kahju.
Kahjude vähendamise alla kuuluvad nii teenused kui ka ohutuma tarvitamise alane info:
- Kuidas vähendada kanepitarvitamise riske
- Kuidas vähendada stimulantide tarvitamise riske
- Kuidas vähendada GHB tarvitamise riske
- Kuidas vähendada hallutsinogeenide tarvitamise riske
- Ainete segatarvitamisega kaasnevad riskid
- Ohutum süstimine
- Üledoosi tunnused ja kuidas aidata
- Nõuanded festivalikülastajatele
Kahjude vähendamine nagu ka ennetustegevus aitab inimestel elada tervemalt. Tähtis on iga positiivne muudatus, mida inimesed oma elus teevad. Kahjude vähendamise meetmed on toetavad, mitte sundi avaldavad.
Igasugune uimastite tarvitamine on ohtlik ning soovitame tarvitajatel hoiduda enda tervise kahjustamisest ning sõltlastel otsida koheselt abi. Antud nõuanded on seotud tarvitajate teadlikkuse tõstmise ning eesmärgiga vähendada võimalike kahjude ja ohuolukordade teket uimastite tarvitamisel. Ka kõikide antud meetmete kasutamisel ei suuda inimene täpselt teada vastava uimasti puhtust, potentsust ega ennustada mõju lähtuvalt iga inimese organismi eripäradest, mistõttu pole ohutus mitte kunagi garanteeritud.