Kanepi ohutum tarvitamine
Nõuandeid kanepi ohutumaks tarvitamiseks
Teatud hulk uurimusi annab mõista, et mõnede kanepitarvitamise viisidega seondub mitmesuguseid tervise- ja muid probleeme, ning et mõnedele inimestele mõjub kanep kahjulikumalt kui teistele, eriti kui seda tarvitatakse pikka aega regulaarselt. Tänu kanepi madalale akuutsele toksilisusele ei ole kanepi üleannustamine üldjuhul surmav.
Kanepi lühiajalised ebameeldivad psühholoogilised mõjud nagu ärevus ja paranoiline mõtlemine on suhteliselt tavalised. Tarvitamisele järgnev soorituse pärssumine võib nt sõidukiroolis olla ohtlik. Ka tunnetuslike funktsioonide nagu lühimälu või ajataju häirumine võib olla üsna ebameeldiv või ohtlik.
- Kanepitarvitamisest johtuvate kognitiivse soorituse häiretega seonduvate kahjude vähendamiseks tuleks vältida kanepi tarvitamist olukordades, mis nõuavad keskendumist, tähelepanu ja häirimatut ajataju, nt koduste ülesannete lahendamisel, koolitundides, loengutes, eksamiperioodil jne. Vähemalt ühe ööpäeva vältel enne olulisi, kognitiivset pingutust nõudvaid väljakutseid on mõistlik kanepitarvitamist üldse vältida. Abi võib olla koguste ja tarvitamissageduse vähendamisest. Selleks, et organismi ladestunud kannabinoidide jäägid saaksid kehast lahkuda, proovige vahetevahel pidada mõne päeva või nädala pikkuseid tarvitamispause.
- Kanepitarvitamisest põhjustatud liigutuste ja reaktsioonikiiruse aeglustumisega seotud ohtude vältimiseks hoiduge kindlasti sõidukite juhtimisest ja ohtlike masinatega töötamisest tarvitamise ajal ja vahetult pärast seda. Eriti tuleks selliseid tegevusi vältida juhul, kui kanepit on tarvitatud koos alkoholiga! Enne rooli istumist või masinatega töötamist oodake suitsetatud kanepi mõjude taandumist vähemalt kolm tundi. Pärast kanepisaaduste söömist tuleks mõjude taandumist oodata kauem — vähemalt kaheksa tundi.
Tarvitajad, kes pruugivad kanepit mitme aasta jooksul igapäevaselt või peaaegu igapäevaselt, peavad arvestama tõsisemate pikaajaliste terviseriskidega. Ohter kanepitarvitamine suurendab väga tõenäoliselt hingamisteede haiguste riski; mitu kliinilist uuringut on näidanud seost kanepiga liialdamise ja kroonilise bronhiidi, kurguvalu, põletike ja immuunfunktsiooni nõrgenemise vahel.1 Kroonilistel tarvitajatel on isegi täheldatud vähieelseid muutuseid hingamiselundkonna rakkudes, ehkki statistiliselt suurenenud ülemiste hingamisteede või kopsuvähi riski pole tuvastatud.2
Arvestatav hulk tõendeid seostab kanepipruukimist, eriti rohket ja pikaajalist tarvitamist, suurema psühhoosiriskiga3 eriti nende seas, kellel on eelsoodumus skisofreeniale või teistele vaimsetele häiretele. Hiljutine uuringute analüüs näitas, et keskeltläbi seondub kanepitarvitamine esmase psühhoosi avaldumisega 2,7 aastat varem kui mittetarvitajatel.4
Kindlasti tuleks silmas pidada, et alaealiste, s.t alles areneva ajuga tarvitajate jaoks on kõik kanepi kognitiivsed ja psühholoogilised ohud oluliselt suuremad kui täiskasvanute jaoks, mistõttu oleks mõistlik eksperimenteerimisega oodata vähemalt 20. aga veel parem kui 25. eluaastani. Lihtne rusikareegel on, et mida varem kanepi tarvitamist alustatakse ja mida sagedamini seda tarvitatakse, seda suuremad on selle võimalikud ohud tervisele. Arvestada tuleks sellegagi, et mõned kanepi mõjud võivad naiste jaoks olla tugevamad ja ebameeldivamad kui meeste jaoks.5
Kanepitarvitamisega seonduvaid psühholoogilisi mõjusid on võimalik vähendada, kui pidada silmas järgmiseid soovitusi.
- Ära tarvita kanepit koos muude psühhoaktiivsete ainetega, sh alkoholiga — see võib halbu mõjusid võimendada.
- Tarvita ainult turvalises kohas ja usaldusväärsete sõprade seltsis.
Kui sa ei tea, kas kanepitarvitamisel on koosmõjusid ravimitega, mida tarvid, küsi nõu arstilt. Selleks, et saada aru, kas kanepitarvitamine mõjutab muude ravimite mõju, pea kanepitarvitamises pause ja jälgi hoolikalt võimalikke muutuseid enda tervislikus seisundis. - Vältida tuleks eriti kangete kanepikontsentraatide tarvitamist, kuna nende mõju tugevus on sageli ootamatu. Arvestada tuleks ka sellega, et inimeste vastuvõtlikkus kanepi mõjudele on erinev ja sõltub varasematest kogemustest — kui oled ise regulaarne tarvitaja ja juhtud pruukima kanepit koos vähem kogenud tarvitajaga, ära survesta kaaslast tarvitama. Kangemate sortide juures võib algaja tarvitaja tugevaks joovastamiseks piisata ka ühest-kahest mahvist. Kui juhtud kogemata tarvitama korraga liiga suure koguse kannabinoide, püüa leida vaikne koht rahunemiseks ja puhkamiseks, kuni negatiivsed mõjud mööduvad.
- Mõnede tarvitajate kogemused annavad mõista, et tänu pipras sisalduvatele terpeenidele on kanepitekkelise ärevuse, hirmu ja sundmõtete vastu abi paarimusta pipra tera närimisest. Kui suitsetatud kanepi ägedad mõjud kestavad pärast tarvitamist kauem kui 12 tundi, on aga kindlasti mõistlik kaaluda psühhiaatri poole pöördumist.
Probleemide ilmnedes suudab suurem osa kanepitarvitajaid tarvitamist oluliste ärajäämanähtudeta vähendada või sellest loobuda ka pärast pikaajalist regulaarset tarvitamist, mõnede jaoks on kroonilise sõltuvushäire risk aga märksa suurem. Levinud hinnangu järgi on umbes ühel kanepitarvitajal kümnest oht sõltuvusse jääda.
- Kanepi tarvitamine teatud viisidel võib suurendada süljega edasi kanduvate nakkuste nagu mononukleoosi ja kõhuviirustesse nakatumise ohtu. Nakkuste vältimiseks ärge jagage kanepisigarette ja vesipiipe/bonge teistega, või kui seda siiski teete, vältige sigareti või piibu puudutamist huultega. Enne tarvitamist puhastage piip või bong põhjalikult.
Kõige ilmsem soovitus kanepikahjude vähendamiseks on kanepit mitte tarvitada, eriti, kui olete psühhootilistele häiretele vastuvõtlik või juba kogenud kanepi tarvitamisega seoses psühhoosisümptomeid
Järgmised soovitused on mõeldud eelkõige hingamisteede kahjustuste ja haiguste ennetamiseks inimestele, kes on otsustanud kanepit tarvitada, ning nende sõpradele ja lähedastele.
Levinud arvamuse kohaselt kurnavad filtrite kasutamine kanepisigarettide juures ja suitsetamine vesipiibu ehk bongi abil kopse vähem, kui filtrita kanepisigareti suitsetamine või piibu tarvitamine. See arvamus ei pruugi aga tõele vastata, kuna arvestada tuleb peamise toimeaine delta-9-tetrahüdrokannabinooli (THC) ja põlemisel tekkiva tõrva vahekorraga. Soovitud mõju avaldumiseks tuleb filtreeritud suitsu tarvitada rohkem, mis tähendab, et koos THC-ga hingatakse sisse ka rohkem tõrva. Suitsu jahutamine vee või jääga soodustab lisaks suurte mahvide sissehingamist sügavale kopsudesse, mis mõjub kokkuvõttes kopsudele halvemini kui jahutamata suitsu sissehingamine.
Vesipiibud, mida sageli ei puhastata, võivad saada koduks haigustekitajatele, sest paljud bakterid ja hallitusseened armastavad niiskust ja sooja. Eriti probleemsed on plastpudelitest isetehtud piibud, kuna koos suitsuga satub sellistest vahenditest kopsudesse ka plastiku kuumutamisel tekkinud toksilisi aineid.
Vaporisaatorid ehk aurustajad on viimastel aastatel levinud vahendid kanepi tarvitamiseks oluliselt väiksema hulga põlemisjääkidega, mis tähendab, et nende kasutamisel on THC ja tõrva vahekord suurem kui suitsetamisel ja soovitud THC annuse saavutamiseks satub organismi vähem tõrva6 2001. aastal Californias läbi viidud nelja kanepitarvitamisviisi võrdlev analüüs7 näitas, et filtriga kanepisigarettide tarvitamisel satub kopsudesse 30% rohkem tõrva kannabinoidide hulga kohta kui filtrita kanepisigarettide pruukimisel ning et neljast meetodist kõige kahjulikum on vesipiibu tarvitamine, mille mahv sisaldab filtrita kanepisigarettidega võrreldes 180% rohkem tõrva sama kannabinoidikoguse kohta.
2010. aastal ilmunud uurimus8 näitas hingamisteede haiguste sümptomite taandumist kõigil neljal katsealusel. Pärast 30 päeva jooksul ainult vaporisaatori kasutamist lubati katsealustel pöörduda tagasi endise suitsetamisviisi juurde, kuid kõik otsustasid selle asemel jätkata aurustite kasutamist.
Psühhiaatri, sõltuvusravi spetsialisti ja ohutuma tarvitamise mobiilirakenduste sarja Drugs Meter väljatöötaja dr Adam R. Winstocki soovitused kanepi kahjulike mõjude vähendamiseks hingamisteedele on järgmised:
- Ärge segage kanepit tubakaga.
- Ärge tõmmake suitsu sügavale alla ega hoidke seda kaua kopsus; see ei võimenda mõju, küll aga suurendab tõrva ja vähki tekitavate ühendite kokkupuudet hingamisteedega.
- Kõrvaldage ürdist enne tarvitamist seemned, varred, lehed jmt.
- Ärge kasutage suitsufiltreid; need ei tee muud kui suurendavad kannabinoidide ja tõrva vahekorda.
- Ärge kasutage kanepisigarettide valmistamiseks liiga palju paberit.
- Puhastage bonge/vesipiipe põhjalikult ja sageli.
- Vältige plastpudelite ja -bongide kasutamist; need muudavad suitsu toksilisemaks. Kui soovite kasutada bongi, eelistage klaasist mudelit ja puhastage seda regulaarselt.
- Võimalusel eelistage suitsetamisele alati vaporiseerimist (aurustamist).
Kanepi tarvitamine söödaval kujul, nt küpsetistena või õlina on hingamisteedele oluliselt ohutum manustamisviis, kuid toimeainete mõjude avaldumine võtab kauem aega ja nende mõju võib olla ettearvamatum. Kui eksperimenteerite söödavate kanepitoodetega, tuleks alustada kogusest, mille valmistamiseks on kulutatud vähem kui pool grammi taimset kanepit ja oodata pärast iga manustamiskorda ja enne järgmise annuse manustamist kaks tundi mõjude tipnemist.
[1] [Allikaviide: Tashkin, D.P., 2013. Effects of marijuana smoking on the lung. Annals of the American Thoracic Society, 10(3), pp.239-247. https://www.atsjournals.org/doi/pdf/10.1513/annalsats.201212-127fr].
[2] [Allikaviide: Tashkin, D.P., 2013. Effects of marijuana smoking on the lung. Annals of the American Thoracic Society, 10(3), pp.239-247. https://www.atsjournals.org/doi/pdf/10.1513/annalsats.201212-127fr
[3] [Allikaviide: Marconi, A., Di Forti, M., Lewis, C.M., Murray, R.M. and Vassos, E., 2016. Meta-analysis of the association between the level of cannabis use and risk of psychosis. Schizophrenia bulletin, 42(5), pp.1262-1269. https://academic.oup.com/schizophreniabulletin/article/42/5/1262/2413827],
[4] [Allikaviide: Large, M., Sharma, S., Compton, M. T., Slade, T., & Nielssen, O. (2011). Cannabis use and earlier onset of psychosis: a systematic meta-analysis. Archives of general psychiatry, 68(6), 555-561. https://academic.oup.com/schizophreniabulletin/article/42/5/1262/2413827].
[5] [Allikaviide: Craft, R. M., jt, 2013. Sex differences in cannabinoid pharmacology: a reflection of differences in the endocannabinoid system? Life Sciences, 19;92 (lk 8–9); Fattore, L., Fratta, W., 2010. How important are sex differences in cannabinoid action? British Journal of Pharmacology, 160(3) (lk 544–548)]
[6] [Allikaviide: Pomahacova, B., Van der Kooy, F. and Verpoorte, R., 2009. Cannabis smoke condensate III: the cannabinoid content of vaporised Cannabis sativa. Inhalation toxicology, 21(13), lk 1108–1112.].
[7] [Allikaviide: Gieringer, D. H. jt, 2001. Cannabis “vaporization”: A promising strategy for smoke harm reduction. Journal of Cannabis Therapeutics 1(3–4), lk 153–170. https://www.researchgate.net/publication/245604517_Cannabis_vaporization_A_promising_strategy_for_smoke_harm_reduction]
[8] [Allikaviide: Earleywine, M.; Van Dam, N., 2010. Case studies in cannabis vaporization. Addiction Research and Theory, 18(3), lk 243–249 https://www.researchgate.net/publication/232076923_Case_studies_in_cannabis_vaporization]
Kasutatud materjale:
R. Zorn, „Reducing cannabis health harms“, Matters of Substance, nov 2013. https://drugfoundation.org.nz/articles/reducing-cannabis-health-harms
A. Tatarsky, „Harm Reduction Psychotherapy: A New Treatment for Drug and Alcohol Problems“, 2007; J. Holland, „The Pot Book: A Complete Guide to Cannabis“, 2010;
Canadian Nurses Association, „Harm Reduction for Non-Medical Cannabis Use“, 2010;
O. Smith, „How Black Pepper Relieves Cannbis Anxiety“, Cannabis Digest, 2014 (https://cannabisdigest.ca/black-pepper-relieves-cannabis-anxiety/).