Narkootikumidega seotud seadusandlusest Eestis
Peamine õigusakt, mis määratleb narkootilise ja psühhotroopsete ainete tarvitamise ja käitlemise raamistiku on Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seadus. Selle seaduse alusel on kehtestatud Meditsiinilisel ja teaduslikul eesmärgil narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemise määrus, mis reguleerib ainete arvestuse ja aruandluse põhimõtteid. Määruse lisaks on pidevalt uuenevad nimekirjad Eestis kontrollitud narkootilistest ja psühhotroopsetest ainetest ja ainerühmadest.
Nimekirjade puhul on oluline teada, et lisaks nimekirjades I-V eraldi välja toodud narkootilistele ja psühhotroopsetele ainetele on alates 14.05.2016 nimekirjas VI 15 ainerühma, kuhu kuuluvad ühesuguse struktuurivalemiga ained. Aineid ning nende ainete isomeere, estreid, eetreid ja soolasid, mis kuuluvad VI nimekirja lisatud rühma, ei ole enam vaja üksikult nimekirja lisada. Selline uuendus võimaldab kiiremini reageerida narkoturule tulevatele uutele psühhoaktiivsetele ainetele.
Seaduse silmis on kõigi narkootiliste ja psühhotroopsete ainete (edaspidi narkootikumide) käitlemine ühtviisi karistatav. Käitlemine on narkootiliste või psühhotroopsete ainete või lähteainete omamine, valdamine, vahendamine, tarbimine, kasvatamine, korjamine, valmistamine, tootmine, töötlemine, pakkimine, säilitamine, hoidmine, laadimine, vedu, sisse- ja väljavedu, tolliprotseduuri transiidi rakendamine (edaspidi transiit), tasu eest või tasuta tarnimine kolmandale isikule. Vastutus VI nimekirja kuuluvate ainete ebaseadusliku käitlemise eest on toodud karistusseadustikus § 183–190 (narkootikumidega seotud süüteod) ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduses § 15 lõige 1 (narkootiliste või psühhotroopsete ainete ebaseadusliku käitlemine väikeses koguses). Narkootikumidega seotud karistusmäärasid reguleerib Eestis karistusseadustik (§ 183–190).
Narkootikumidega seonduvad süüteod jagunevad väärtegudeks ja kuritegudeks. Väärteod on väiksema ühiskonnaohtlikkusega süüteod ja kuriteod on kriminaalmenetluse korras menetletavad teod. Uimastitega seotud kuritegude karistus võib ulatuda rahatrahvist eluaegse vangistuseni.
Karistuse määramisel lähtub kohus mitmetest asjaoludest, näiteks kas:
- teo toimepanemine on korduv (inimene on juba varem selliseid tegusid toime pannud ja teda on selle eest ka karistatud);
- tegu on toime pandud isikute grupi poolt;
- tegu sooritati suure varalise kasu saamise eesmärgil;
- tegu pandi toime kuritegeliku ühenduse poolt.
Narkootikumide tarvitamine ja väikeses koguses narkootikumide enda tarbeks omamine edasiandmise eesmärgita on alates 2002. aastast Eestis väärtegu, mitte kuritegu. Ka korduva tarvitamise või väikese koguse omamisega politseile vahelejäämine ei too kaasa kuriteosüüdistust.
Ole seadustega kursis
Väärteod on narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse paragrahvide kohaselt:
15’1. Narkootilise või psühhotroopse aine ebaseaduslik käitlemine väikeses koguses.
Narkootilise või psühhotroopse aine arsti ettekirjutuseta tarvitamise või väikeses koguses ebaseadusliku valmistamise, omandamise või valdamise eest – karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut või arestiga. (2) Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, – karistatakse rahatrahviga kuni 3200 eurot.
Narkootikumidega seotud kuriteod on karistusseadustiku paragrahvide kohaselt:
183. Narkootilise ja psühhotroopse aine väikeses koguses ebaseaduslik käitlemine
Narkootilise või psühhotroopse aine väikeses koguses ebaseadusliku edasiandmise või vahendamise, selle ebaseadusliku valmistamise, omandamise või valdamise eest edasiandmise eesmärgil, samuti selle väikeses koguses üle riigipiiri toimetamise eest süstemaatiliselt – karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega. Sama teo eest, kui see on toime pandud: 1) grupi poolt; 2) isiku poolt, kes on varem toime pannud käesolevas jaos sätestatud kuriteo või narkootilise või psühhotroopse aine varguse, röövimise, ebaseadusliku sisse- või väljaveo, üleandmise või käitlemise kinnipidamiskohas, – karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.
184. Narkootilise ja psühhotroopse aine suures koguses ebaseaduslik käitlemine
Narkootilise või psühhotroopse aine suures koguses ebaseadusliku käitlemise eest – karistatakse ühe- kuni kümneaastase vangistusega. Sama teo eest, kui see on toime pandud: 1) grupi poolt; 2) isiku poolt, kes on varem toime pannud käesolevas jaos sätestatud kuriteo või narkootilise või psühhotroopse aine varguse, röövimise, ebaseadusliku sisse- või väljaveo, üleandmise või käitlemise kinnipidamiskohas, –karistatakse kolme- kuni viieteistaastase vangistusega. Käesolevas paragrahvis sätestatud teo eest, kui see on toime pandud suure varalise kasu saamise eesmärgil, – karistatakse kuue- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistusega.
185. Narkootilise ja psühhotroopse aine edasiandmine nooremale kui kaheksateistaastasele isikule
Täisealise isiku poolt narkootilise või psühhotroopse aine väikeses koguses ebaseadusliku edasiandmise eest nooremale kui kaheksateistaastasele isikule – karistatakse kuni viieaastase vangistusega. Sama teo eest, kui see on toime pandud: 1) grupi poolt; 2) isiku poolt, kes on varem toime pannud käesolevas jaos sätestatud kuriteo või narkootilise või psühhotroopse aine varguse, röövimise, ebaseadusliku sisse- või väljaveo, üleandmise või käitlemise kinnipidamiskohas või kui edasiandmise esemeks oli narkootiline või psühhotroopne aine suures koguses, – karistatakse kolme- kuni viieteistaastase vangistusega. Käesoleva paragrahvi lõikes sätestatud teo eest, kui edasiandmise eesmärk on alaealise kihutamine narkootilise või psühhotroopse aine edasiandmisele või sellele kaasaaitamine, – karistatakse kuue- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistusega.
186. Narkootilise või psühhotroopse aine ebaseaduslikule tarvitamisele kallutamise eest – karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.
187. Alaealise kallutamine narkootilise ja psühhotroopse aine ja muu uimastava toimega aine ebaseaduslikule tarvitamisele
Täisealise isiku poolt noorema kui kaheksateistaastase isiku kallutamise eest narkootilise või psühhotroopse aine või muu uimastava toimega aine ebaseaduslikule tarvitamisele või nooremale kui kaheksateistaastasele isikule sellise aine ebaseadusliku manustamise eest – karistatakse ühe- kuni kümneaastase vangistusega.
188. Unimaguna, kanepi ja kokapõõsa ebaseaduslik kasvatamine
Unimaguna, kanepi või kokapõõsa ebaseadusliku kasvatamise eest – karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega. Sama teo eest, kui see on toime pandud:
- grupi poolt;
- isiku poolt, kes on varem toime pannud käesolevas jaos sätestatud kuriteo või narkootilise või psühhotroopse aine varguse, röövimise, ebaseadusliku sisse- või väljaveo, üleandmise või käitlemise kinnipidamiskohas, – karistatakse ühe- kuni kümneaastase vangistusega. Käesoleva paragrahvi lõikes 1 või 2 sätestatud teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, – karistatakse rahalise karistusega.
189. Narkootilise ja psühhotroopse aine levitamise ettevalmistamine
Käesoleva seadustiku § 184 sätestatud teo toimepanemiseks vajaliku vahendi, seadme või aine valmistamise, valdamise või üleandmise või selleks rahaliste vahendite eraldamise eest – karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega. Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, – karistatakse rahalise karistusega.
190. Narkootilise ja psühhotroopse aine ning nende lähteaine käitlemise, arvestuse ja aruandluse nõuete rikkumine
Narkootilise või psühhotroopse aine või selle lähteaine valmistamise, tootmise, töötlemise, pakkimise, säilitamise, veo, impordi, ekspordi, transiidi, üleandmise, arvestuse või aruandluse nõuete rikkumise eest loetletud tegevuste eest vastutava isiku poolt, kui sellega on kaasnenud narkootilise või psühhotroopse aine ebaseaduslik käibesse sattumine ettevaatamatusest, – karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega. Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik – karistatakse rahalise karistusega.
Karistusseadustiku teistes alajaotustes on kirjeldatud ka mõningaid muid narkootikumidega seotud kuritegusid, mis pole otseselt narkootikumidega seotud:
- näiteks § 199 lg2 p2 – narkootilise või psühhotroopse aine või nende lähteaine vargus – karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega;
- näiteks § 200 lg2 p2 – narkootilise või psühhotroopse aine või nende lähteaine röövimine – karistatakse kolme- kuni viieteistaastase vangistusega.
Politsei teavitamine
Politsei menetleb narkokuritegusid lähtudes üldsuse huvist tagada turvalisem elukeskkond. Politsei ootab infot ja vihjeid narkokuritegudest järgmistel telefoninumbritel ja elektronposti aadressidel:
- Ida prefektuur: ida.narkovihje@politsei.ee
- Lõuna prefektuur: louna.narkovihje@politsei.ee
- Lääne prefektuur: laane.vihje@politsei.ee
- Põhja prefektuur: telefon 612 4465