Heroiin
Ametlikud nimed
Heroiin
Tänavanimed
Hero, triip, smack, must, H, horse, tšekk, gerõts, gretska, gera, gerassim, gerik, tjažolõi, belõi
Aine tüüp
Pärssiva toimega ained ehk depressandid
Heroiin on poolsünteetiline opioid, mis on oma koostiselt peaaegu sama, mis morfiin, kuid tema molekuli on liidetud kaks äädikhappejääki. See ei muuda aine toimet – heroiin laguneb ajus kiiresti morfiiniks. Äädikhappejäägid lisatakse molekuli selleks, et tekkiv heroiin lahustuks paremini rasvades. Suurema rasvlahustuvusega keemilised ühendid tungivad aga kiiremini närvirakkudeni.1
Sõltuvalt puhtuseastmest, valmistusviisist ja lisaainetest võib heroiini värvus olla valgest tumepruunini. Lõhn võib olla hapukas, kergelt äädikalõhnaga (tuntav suurema koguse puhul). Tänavatel leviv heroiin on segatud tuhksuhkru, tärklise, piimapulbri või muude sarnaste ainetega. Heroiini müüakse Eesti uimastiturul tavaliselt pulbrina fooliumisse pakitult.
Eestis tarvitatakse heroiini peamiselt süstides, kuid paljudes maades levib heroiini suitsetamine. Suitsetamiseks mõeldud heroiini ei saa süstida, kuna ta ei lahustu vees.
Lühiajalise ja pikaajalise tarvitamine mõju
Heroiini tarvitaval inimesel on ahenenud pupillid ja ainitine pilk, rippuvad silmalaud, aeglane pulss ja madal vererõhk. Tihti on neil raske jalul püsida ja nad võivad kokku kukkuda, neil on pidevalt halb enesetunne ja süda paha. Ka hingamine on aeglustunud. Kõne on segane, valutundlikkus väheneb, tekivad kontakteerumisraskused, ükskõiksus ja pidev unisus. Alguses on kõhus kuumustunne, tekib sügav õnnetunne, väheneb valutundlikus, halvenevad aja- ja ruumitaju ning liigutused muutuvad aeglasteks.
Heroiini põhiline toime:
- klaasistunud pilk
- raskused jalgadel püsimisega ning oht kokku vajuda
- madal vererõhk
- ükskõiksus
- unisus
- rahulik ja hea tuju
- teadvusetus
- valutundlikkuse vähenemine
- söögiisu kadumine
- kõnehäired
Heroiini pikaajalisel tarvitamisel
Pikaajalise heroiini tarvitamisega kaasnevad mõjud on väga erinevad.
Enamlevinud pikaajaliste tarvitamise kaasnevad ohud:
- katkised hambad ja igeme turse
- kratsitud kriimustustega nahk
- tugev kõhukinnisus
- halvenenud immuunsüsteem st suurem vastuvõtlikus erinevatele haigustele
- nõrkus ja sedatsioon (kerge une seisund, kus kõik emotsioonid, sealhulgas hirm, muutuvad tühiseks)
- kehv isutus ja alatoitumus
- magamisprobleemid
- seksuaalfunktsiooni häire
Pikaajalise heroiinitarvitamisega võivad kaasneda pöördumatu maksa või neerude kahjustus. Hapniku taseme vähesuse tõttu organismis võib kahjustada saada ka aju.
Vaata ka videot heroiini mõjust ajule.
Kõrvalmõjud ja terviseriskid
Heroiini tarvitavatel inimestel on nõrgenenud immuunsüsteem ning seetõttu võib neil tihti esineda infektsioone, näiteks kollatõbe (hepatiiti) või süstimise ebahügieenilisuse tõttu tekkivaid põletikke. Kui ühte süstalt kasutab mitu inimest, võivad nad üksteist nakatada immuunpuudulikkuse viirusega (HIV) või muu verega leviva infektsiooniga.
Heroiini tarvitamine suurendab tõenäosust:
- vaimseteks häireteks: häiritud saab otsuste tegemise võime, võime kontrollida käitumist ja oskus hakkama saada stressisituatsioonidega
- iseeneslikeks abortideks
- verega levivate infektsioonidega nakatumiseks – B ja C hepatiit, HIV
- veresoonte infektsioonid
- südame infektsioonideks
- naha infektsioonid (süstimise puhul)
- kõhukinnisuseks
- kopsuhaigusteks sh kopsupõletik
Kui naine tarvitab heroiini raseduse ajal, harjub narkootikumiga ka loote elutalitus. Heroiin tungib läbi platsentabarjääri. Platsentabarjäär on kokkuvõtlik nimetus tõketele ema ja loote organismi vahel, mis ei lase päris kõiki aineid läbi. Platsentabarjäär ei takista aga psüühikat mõjutavaid farmakone. Kui vastsündinu jääb heroiinist ilma, tekivad võõrutusnähud mõni tund peale sündimist. Ja heroiinist vastu tahtmist sõltuvaks muudetud beebi on ohus, seda eriti juhul, kui raseduse ajal on ta olnud toitainetepuuduses või arengus maha jäänud.2
Raseduse ajal tarvitamine võib põhjustada lapse madalat sünnikaalu, lapsed võivad sündida surnuna või surra imikuna. Ema kõhus ainega kokku puutunud imikud võivad hiljem kannatada hingamishäirete all ning neil võib olla probleeme unega. Samuti võib beebidel esineda kõhulahtisust, oksendamist, rahutust, värisemist – teiste sõnadega uimasti ärajäämanähtusid. Kooliikka jõudes võivad sellistel lastel tekkida õpiraskused ja tähelepanuhäired.
Sõltuvus ja võõrutusnähud
Esimestel heroiini tarvitamise kordadel tekkiv meeldiv tunne taandub kiiresti, sest organism kohaneb. Endise joobeastme saavutamiseks peab manustama heroiini järjest rohkem. Joobele järgneval päeval muutub inimene ükskõikseks, murelikuks ja rahutuks, ta ei hooli isiklikust hügieenist ega oma välimusest. Järgmistel päevadel tunneb ta end haigena. Esinevad ka nutuhood, suurenenud pupillid ja pilgu fookustamise raskused, samuti nohu ja aevastushood, ebaselge kõne, halvenenud maitse- ja lõhnataju ning süljeerituse suurenemine. Kiirenevad pulss ja hingamine, esinevad oksendushood, tekib nn kananahk, inimest vaevavad unetus ning lihase- ja liigesevalu. Sümptomid hakkavad kaduma mõne päeva pärast ning umbes nädala pärast tervisehäired taanduvad.
Võõrutusreaktsioon lõpeb kohe, kui ainet uuesti manustada. See suurendab aga veelgi sõltuvust ning süvendab arusaama, et aitab vaid uus annus. Heroiin tekitab tugeva sõltuvuse.
Heroiini võõrutusnähud:3
- valud
- kergesti ärrituvus
- düsfooria (inimene tunneb rahulolematust ja pahameelt) ja unetus
- hirm ja vaenulik käitumine
- vererõhu tõus
- kõhulahtisus
- külmavärinad, kananahk
- pupillide laienemine
- pisaratevool, voolus ninast
- kehatemperatuuri tõus
- spontaansed ejakulatsioonid
Mürgistuse tunnused ja üledoos
Mürgistuste tunnuste alla kuuluvad:4
- sinakad küüned või huuled
- pindmine hingamine
- aeglane pulss
- düsorientatsioon või deliirium
- suukuivus
- mao või soolte kahjustus
- kõhukinnisus
- madal vererõhk
- uimasus
- korduv teadvusekaotus
- kooma
Heroiini üledoos pärsib hingamist, hingamine võib seiskuda, inimene kaotab teadvuseja sureb. See võib juhtuda väga kiiresti, elupäästev abi ei pruugi jõuda õigeaegselt.
1 Harro J. Uimastite ajastu. Tartu: Ülikooli Kirjastus; 2017.
2 Harro J. Uimastite ajastu. Tartu: Ülikooli Kirjastus; 2017.
3 Harro J. Uimastite ajastu. Tartu: Ülikooli Kirjastus; 2017.
4 Heroin Overdose. Sober Media Group. https://drugabuse.com/drugs/heroin/overdose/