Ibogaiin
Ametlikud nimed
Ibogaiin
Aine tüüp
Pärssiva + taju ja tunnetust muutva toimega ained – dissotsiatiivid
Ibogaiin on hallutsinogeen, mida saadakse Lääne- ja Kesk-Aafrikast pärit taimedest Tabernanthe iboga ja Voacanga africana. Ajalooliselt on neid aineid kasutatud religioossetes rituaalides ning kohati kasutatakse siiani. Tänapäeval kasutatakse ibogaiini meditsiinis eelkõige opioidide võõrutusnähtude raviks. Retseptita on ibogaiini tarvitamine suure sõltuvuse riski tõttu keelatud.1 2
Ibogaiin esineb tavaliselt valge kibedalt maitseva pulbrina, mida enamasti neelatakse alla tabletina või pulbrina. Ibogaiini kasutatakse mõnikord ka pärasoole kaudu, et vältida iiveldust ja oksendamist.
Kuigi ibogaiin ei ole Eestis väga laialt levinud, esineb selle tarvitamist erinevatel meelelahutusüritustel, sh klubides ja festivalidel. Ibogaiini mõju on pikemaajaline, põhjustades naha tuimust, kuuldavaid ja nähtavaid hallutsinatsioone, mis võivad kesta 3-4 tundi. Sellele järgneb 8-20 tunni pikkune järelmõju. Ibogaiini mõju võib kesta kuni 3 päeva.
Lühiajalise ja pikaajalise tarvitamise mõju
Väiksemate annuste korral toimib ibogaiin stimulandina, inimene on energiline ja väheneb väsimus. Ibogaiin võib tekitada unenäolist ärkvelolemist ja ka näiteks tõrjutud mälestuste taastootmist.
Suuremate annuste korral on ibogaiinil märkimisväärne kahjustav mõju südame ja veresoonkonnale. Ibogaiini suured annused aeglustavad tarvitaja südame löögisagedust ja madaldavad vererõhku. Suurtes annustes põhjustab ibogaiin südame rütmihäireid.
Kõrvalmõjud ja terviseriskid
Ibogaiini tarvitamisel on toksilised kõrvaltoimed. Tarvitamine võib tekitada ataksiat (liigutuste koordineerimine on häiritud), iiveldust ja oksendamist, tundlikkust valguse ja heli suhtes, värisemist ja südame rütmihäireid.
Ibogaiini manustamisel võib järgneda:
- hirmutunne
- mäluhäired
- lihasekontrolli kadu, võib olla raske seista või kõndida
- krambid
- suu kuivus
- iiveldus ja oksendamine
- vererõhu ja pulsi muutused
- südame rütmihäired
- häirivad hallutsinatsioonid
- meeleoluhäired sh depressioon, ärevus
Sümptomid võivad kesta 4-24 tundi.
Sõltuvus ja võõrutusnähud
Ibogaiinist võib jääda sõltuvusse. Kui ibogaiinist sõltuvuses inimene ainet ei saa, tekivad tal võõrutusnähud.
Ibogaiini võõrutusnähud:
- kiire südametöö sh rütmihäireid
- kiire hingamine
- motoorika halvenemine või selle täielik kaotus
- koordinatsioonihäired
- meeleoluhäired, depressioon, ärevus
Mürgistuse tunnused ja üledoos
On teada juhtumeid, kus inimesed on 1,5-76 tunni jooksul peale ibogaiini võtmist surnud. Surmajärgsed lahangud ja uuringud näitasid, et surma põhjuseks oli enamasti aine manustamisel tekkinud südame rütmihäired.3
1 Ruud P, Litjens W, Brunt TM. How toxic is ibogaine? Clinical Toxicology 2015; 54:297-302.
2 Noller GE , Frampton CM, Yazar-Klosinski B. Ibogaine treatment outcomes for opioid dependence from a twelve-month follow-up observational stud. The American Journal of Drug and Alcohol Abuse. Encompassing All Addictive Disorders 2018; 44: 1-10.
3Aćimović T, Atanasijević T, Denić K, Lukić V, Popović V, Bogdanović M. Death due to consumption of ibogaine: case report. Forensic Sci Med Pathol. 2021 Mar;17(1):126–9.