Khat
Ametlikud nimed
Khat
Tänavanimed
kat, qat, qaad, ghat, chat, Somali Tea, Arabian Tea, Kafta, miraa, muhulo, muirungi
Aine tüüp
Ergutava toimega ained ehk stimulandid
Khat (Catha edulis) on kesknärvisüsteemi ergutav aine, mille uimastavat toimet on Aafrika idaosas ja Araabia poolsaarel teatud juba sajandeid. Somaalias ja Jeemenis näritakse khati põõsa lehti tema ergutava toime tõttu. Taim kasvab looduslikult laiadel aladel, selle suurus varieerub väikesest põõsast kuni väikese puuni. Khatiks peetakse taime maapealseid osi, millest tarvitatakse vaid peenemaid oksi ja lehti.
Khati taim sisaldab psühhoaktiivseid aineid katiini ja katinooni. Katiin (norpseudoefedriin) on kesknärvisüsteemi ergutav aine, mille mõju on amfetamiini omast natuke nõrgem. Kõige levinum on Khati taimeosade närimine (nätsutamine), siis ei ole mõju nii tugev ja sõltuvust tekitav kui näiteks puhast ainet süstides. Khati närimine on pika traditsiooniga kultuurirituaal ja seepärast on sotsiaalne surve selle kasutamiseks tugev. Katiini ka neelatakse tablettidena või tabletid lahustatakse ja saadud vedelikku süstitakse.
Euroopas levivad enamjaolt sünteetilised katinoonid, millest kõige levinumad on efedroon (metkatinoon) ja mefedroon (4-metüülmetkantinoon, 4-MMC). Kumbki ei pärine loodusest, kuid need sarnanevad keemiliselt struktuurilt katinoonile. Mõju sarnaneb amfetamiini, ecstasy ja kokaiini mõjule. Mõju algus sõltub tarvitamise viisist – kui uimastit neelatakse, algab mõju 15-45 minuti pärast, ninna tõmbamisel aga mõne minuti jooksul. Mõju kestab kuni kuus tundi.
Lühiajalise ja pikaajalise tarvitamise mõju
Khat stimuleerib tarvitaja kesknärvisüsteemi. Khati lühiajalise kasutamise mõju on sarnane amfetamiinitüüpi stimulantidele, kuid nõrgem ja lühiajalisem. Tekib eufooria, heaolutunne, jutukus, inimene tunneb teiste vastu avatust ja heasoovlikkust. Samas võivad tekkida ka närvilisus, paranoia ning peavalud. Tarvitamine koormab südant ja vereringet, samuti võib üle stimuleerida närvisüsteemi, mille tulemusel tekivad hallutsinatsioonid. Võivad tekkida südamerütmihäired, lühiajalised mäluhäired, unetus, higistamine, oksendamine ja iiveldus. Mõned inimesed hakkavad hambaid krigistama. Tarvitajal võib tekkida kõrge palavik, mis võib olla surmav.
Lühiajalise tarvitamise mõju:
- eufooria
- isukaotus
- suurenenud energia
- lõbusus, jutukus
Khati pikajaline tarvitamine häirib vereringet ning koormab südant. Võib tekkida hallutsinatsioone, vereringehäireid, nahaärritust, närvilisust, paranoiat ning meelepetteid. Pikaaegne tarvitamine tekitab keskendumishäireid, halvendab lühiajalist mälu, tekitab südamerütmihäireid ja depressiooni. Tarvitamisest loobumisel tekivad migreenitaolised peavalud, kõhukrambid ning depressioon, ängistus ja ränk väsimus.
Terviseriskid ja muud ainespetsiifilised riskid
Kuna khat on taim, arvavad mõned inimesed, et seda on ohutu kasutada. Tegelikult kaasneb khati pikaajalise kasutamisega mitmeid kõrvalmõjusid ja terviseriske.
Khati pikaaegne tarvitamine võib põhjustada muuhulgas maoprobleeme, kõhukinnisust, hambakahjustusi, maksakahjustusi ja kõhnumist. Ainet suurtes kogustes tarvitavatel inimestel esineb sageli seksuaaleluhäireid, raskematel juhtudel kaasneb impotentsus.
Khati pikaaegsel tarvitamisel tekkivatest psüühikakahjustustest ja -häiretest võib nimetada unehäireid, ärrituvust, depressiooni ja psühhoose. Eripäraseks häireks peetakse unenäolisi ehk hüpnoloogilisi hallutsinatsioone. Need on aistingud, mis tekivad kas ärkvel või poolärkvel olles, ent millel pole midagi ühist tegelikkusega. Näiteks võidakse kuulda surnud omaste hüüdeid või näha inimesesarnaseid olendeid. Seda laadi häirete puhul pannakse vahel diagnoosiks skisofreenia.
Kõrvalmõjud ja terviseriskid:
- unehäired
- kõrge vererõhk, südamepekslemine ja südamehaigused
- seksuaalhäired sh impotentsus
- suuhügieeni halvenemine sh hammaste ja limaskesta kahjustused
- suuvähk
- alatoitumine, suur kaalukaotus
- kõhukinnisus
- ärevuse ja agressiivsuse suurenemine
- vaimse tervisega seotud probleemide intensiivistumine
- paranoia ja psühhootilised reaktsioonid
- kaksteistsõrmiksoole haavandid
- gastriit (mao limaskesta põletik)
- maksahaigused
- kartsinoom (vähk ehk pahaloomuline kasvaja) peas ja kaelas
- hemorroidid (pärasoole lõpposa ja päraku piirkonna veenilaiendid)
Khati mõju rasedusele on vähe uuritud. Arvata võib, et khati mõju veel sündimata lapsele sarnaneb amfetamiini mõjule.
Sõltuvus ja võõrutusnähud
Selle üle, kui sõltuvust tekitav on khat, ollakse erinevatel seisukohtadel. Samas on leitud tõendeid, et khat’i pikaajaline kasutamine võib tekitada tolerantsust aine suhtes ning ka nii füüsilist kui psüühilist sõltuvust. Khat’ist sõltuvuses olevatel inimestel võivad tekkida võõrutusnähud, nagu näiteks väsimus, värisemine, depressioon, ärevus, ärritus ja psühhoos.
Khati võõrutusnähud
- pingesolek
- depressioon
- ärrituvus
- emotsionaalne ebastabiilsus
- kontsentratsiooni puudumine
- unetus
- rahutus
- luupainajad
- madal vererõhk
- hallutsinatsioonid, mis esinevad inimese pärast, hakkavad magama minema või ärkama
- värinad
Mürgistuse tunnused ja üledoos
Khati üleannustamist on esinenud neil, kes on ainet närinud väga suurtes kogustes. Täpne üledoosi põhjustav kogus nende puhul, kes kasutavad seda ainet põõsa lehti närides, ei ole teada. Khati üleannustamise korral ilmnevad südameprobleemid sh isegi südame infarkt, samuti maksakahjustused.
Siit saad abi