Miks ja kuidas tekib sõltuvus ning miks on raske sellest vabaneda?
Kui narkootikumide tarvitamise alguse kohta saab ütelda, et see võib olla vabatahtlik, siis sõltuvuse väljakujunemisel tarvitamist enam omal tahtel lõpetada ei suudeta. Sõltuvus narkootikumidest on krooniline ajuhaigus, mis sunnib inimest tarvitama narkootikume, hoolimata kahjulikest tagajärgedest. Kui narkootikumidest loobutakse, tekivad võõrutusnähud, millega käib kaasas väga halb enesetunne ning inimene ei suuda enam kontrollida tungi narkootikumi järele. Võõrutusnähud, nagu näiteks tugev valu, une- ja ärevushäired, seedehäired ja söögiisu muutus, higistamine, on kõige tugevamad loobumise esimestel päevadel.
Ümbritsevatel on sõltuvuse olemust sageli raske mõista. Arvatakse, et kui on piisavalt tahtejõudu ja järjekindlust, saab inimene narkootikumidega ise lõpparve teha. Kuid kuna narkootikumid on muutnud juba aju toimimist, ei ole see enamasti ilma professionaalse abita võimalik. Sõltuvus on haigus nagu teisedki haigused, kus mõni meie organ on kahjustatud. Seega ei erine sõltuvus näiteks südamehaigusest, mida tuleb ravida, sest süda ei tööta normaalselt. Sõltuvuse puhul on narkootikumid kahjustanud aju toimimist.1 Mõnede narkootikumide, näiteks kanepi, tarvitamisel kujuneb sõltuvus välja pikema ajaga. Samas mõned ained tekitavad sõltuvuse väga kiiresti. Üheks kõige ohtlikumaks narkootikumiks on tänapäeval fentanüül ja selle analoogid, mille tarvitamisel võib füüsiline sõltuvus tekkida juba mõne tarvitamiskorra järel.
Muutused ajus võivad olla püsivad. See on ka põhjus, miks ei ole sõltuvusest võimalik alati lõplikult vabaneda ja öeldakse, et sõltlane jääb sõltlaseks elu lõpuni. Sarnaselt teiste krooniliste haigustega peab inimene õppima sellega elama ja toime tulema. Kui sõltlane läheb ravile ja suudab narkootikumidest vabaneda, peab arvestama, et tagasilanguste risk on alati olemas. Tagasilangus võib tekkida ka aastaid pärast tarvitamise lõpetamist. See ei tähenda, et ravi ei oleks tulemuslik, vaid et tervenemine võtab aega ning inimene võib vajada pikaajalist spetsialistide ja lähedaste toetust.
On inimesi, kes võivad tarvitada narkootikume (seda isegi pikema aja jooksul), kuid kontrollivad oma tarvitamist ning suudavad seetõttu ise lõpetada, kui nad seda soovivad. Pole olemas lihtsat viisi ennustamaks, kellest võib saada kuritarvitaja või sõltlane ning kes suudab õigel ajal peatuda. Suurem osa eksperte usuvad, et kõikidel inimestel on võimalik jääda sõltuvusse. On uimasteid, mis tekitavad sõltuvuse väga kergesti ja mille pideval tarvitamisel võib igaüks jääda sõltuvusse (näiteks opioidid, sealhulgas Eestis levinud fentanüül).
Põhjuseid, miks mõned inimesed hakkavad kergemini narkootikume tarvitama ja satuvad sõltuvusse, on palju uuritud. Nagu ka teiste haiguste puhul, on olemas haigestumist soodustavad riskifaktorid. Teiselt poolt on olemas ka kaitsefaktorid, mis vähendavad uimastite tarvitamise riski.