Enam levinud uimastid noorte seas
Nii kohalikud kui rahvusvahelised uuringud näitavad, et noored on narkootikume järjest rohkem tarvitama hakanud. Kui 1995. aastal oli elu jooksul mõnd illegaalset uimastit proovinud 15–16-aastastest kooliõpilastest 7%, siis 1999. aastal 15%, 2003. aastal 24%, 2007. aastal 30% ja viimasel (2011) uuringuaastal 32%. Enamik noortest piirdub narkootikumi ühe- või paarikordse proovimisega.1
Sarnaselt täiskasvanutele on ka õpilaste seas ülekaalukalt levinuim narkootikum kanep (sh sünteetiline kanep), mida tarvitas 89% eelmisel aastal narkootikumide tarvitajatest. Järgnevad tuntava vahemaaga ecstasy, amfetamiin, ilma arsti korralduseta tarvitatud rahustid või uinutid ning maagilised seened.2 Kasvanud on ka inhalantidega (ei loeta illegaalseteks narkootikumideks) katsetamine.
-
Kanep
Kanepitoodetest marihuaana (tuntud kui savu, kivi, mant, bob, cheeky, muru, maff, sanet), on noorte seas kõige levinum narkootikum. Paljud noored arvavad, et marihuaana on ohutu ning mõned isegi ei tea, et selle tarvitamine, omamine või kasvatamine on süütegu. Kanepis tekitab joobe aine nimega THC (tetrahüdrokannabinool) ning on uuringuid, mis ütlevad, et tänapäeval sisaldab kanep kümme korda rohkem THC-d kui 1970-ndatel.3 See tähendab, et võrreldes hipiajastuga on tänaseks oluliselt kasvanud nii kanepi kahjulik mõju kui oht jääda kanepist sõltuvusse.
Peamised põhjused, miks kanepi tarvitamine on ohtlik:
- Sinu füüsiline tervis halveneb.
Kuigi kanepil võib olla lõõgastav mõju, suurendab see südame löögisagedust 20-50 löögi võrra minutis. See aktiveerib organismi, pannes eriti suure koormuse just südamele. Kanepisuits (marihuaana) ärritab kopse, mis võib põhjustada hingamise ja kopsuprobleeme. Regulaarsed kasutajad võivad kogeda igapäevast köha ja suuremat kopsuinfektsioonide ohtu, mis võivad viia kopsupõletikuni. - Sinu vaimne tervis on ohus.
On uuringuid, mis näitavad, et kanepit tarvitanud noortel esineb enam depressiooni, ärevust ja enesetapumõtteid kui neil, kes kanepit ei tarvitanud.4 5 Rootsi uuringus leiti, et kanepi suitsetanud noortel arenes tõenäolisemalt skisofreenia kui neil, kes kanepit ei tarvitanud.6 - Sinu akadeemiline võimekus väheneb.
Uuringud on kinnitanud, et noortel, kes tarvitasid kanepit, oli madalam IQ kui neil, kes seda ei tarvitanud isegi juhul, kui nad täiskasvanueas kanepist loobusid.7 Pikaajalistel kasutajatel olid halvemad hinded ja neil esines 60% tõenäolisemalt koolist väljalangevust, tähelepanu- ja mäluhäireid ning õpiraskusi kui neil, kes kanepit ei tarvitanud. Koondina olid kanepitarvitajad oma eluga vähem rahul kui need, kes kanepit ei tarvitanud. - Sinu koordinatsioon läheb halvemaks.
Kanepi tarvitamine halvendab tasakaalu ja koordinatsiooni, misläbi halvenevad füüsilised võimed. See võib halvendada võimet autot juhtida või videomänge mängida.8 Kanepi on kõige sagedasem narkootikum, mida politsei joobe kontrolliga autojuhtidel tuvastab. NIDA uuringute tulemusel oli kanepit tarvitanud keskkooli õpilastel kaks korda suurem tõenäosus saada liiklusrikkumise eest trahv ja 65% tõenäolisem sattuda autoavariisse kui neil, kes kanepit ei tarvitanud.
- Sinu füüsiline tervis halveneb.
-
Sünteetiline kanep
Sünteetiline kanep kuulub uute psühhoaktiivsete ainete alla. Kõige tuntumad sünteetilise kanepi tooted on Spice ja AK, kuid osa neist on peidetud selliste keeruliste täheühendite taha, nagu näiteks JWH-018, JWH-203, JWH-251, RCS-4 ja mitmed teised.
Peamised põhjused, miks sünteetilise kanepi tarvitamine on ohtlik:
- Sa ei tea, millest segu tegelikult koosneb. Ei ole teada, mida segu tegelikult sisaldab ja kas etiketil väidetu vastab ka sisule. Sageli kiputakse kõiki sünteetilise kanepi vorme nimetama esimesena turule jõudnud tootenime kohaselt Spice’iks. Tegelikult on tegemist vaid teatud määral sarnaste ainetega, kuid toime, tugevus ja ohtlikkus võib neil olla väga erinev.
- Sinu tarvitatav aine on toodetud ebahügieeniliselt mustades tingimustes. Sünteetilise kanepi tootmisprotsess toimub ebahügieenilistest tingimustes. Levinud on Hiinast sünteetilist aine tellimine, millega piserdatakse üle tavaline ristikhein. Ainet segatakse ehitusplatsidel kasutatavas segumasinas ning kuivatatakse garaažipõrandal. Seejärel pühitakse põrandaharjadega kühvlitele ja pakitakse. Tulemuseks on narkootilise ainega „rikastatud“ ristikhein, mida saab kanepile sarnaselt suitsetada. Tulemuseks on ebahügieeniline toode erinevate kanguste ja sisuga.
- Sa võid saada üledoosi, sattuda haiglasse või isegi surra. Sünteetilise kanepi puhul on suur mürgistuse ja üledoosi oht. Meditsiinitöötajatele teeb aitamise raskeks see, et tarvitatud aine koostis pole teada. Kiirabi ei suuda pelgalt patsiendile peale vaadates probleemi põhjust tuvastada ning juuresolijate selgitused ei pruugi kiirabi aidata.
Sünteetiline kanep on veelgi ohtlikum kui looduslik ja on seotud mitmete noorte hospitaliseerimise juhtumitega. Teistest riikidest on teateid sünteetilise kanepi tarvitamise tagajärjel tekkinud neerupuudulikkuse tõttu mitmetest surmajuhtumitest.
-
Ecstasy ja teised amfetamiin tüüpi stimulandid
Amfetamiini tüüpi stimulandid (ATS) on närviergutid. Nendest levinumad on amfetamiin (tuntud kui spiid, amff, kiirus, ants, A ), metamfetamiin ja ecstasy (MDMA).
Ecstasy tarvitamine on enam levinud pidudel, reividel ja klubides, kus inimesed elamuse suurendamiseks seda kasutavad. Sellel on aga omad ohud terviseriskidest kuni surmani välja.Peamised põhjused, miks stimulantide sh ecstasy tarvitamine on ohtlik:
- Sul võib tekkida kuumarabandus. Stimulantide, eriti ecstasy kasutamine kuumas keskkonnas, näiteks klubis, tõstab kehatemperatuuri. Ecstasy suurendab kasutajates energiat ning tõstab aktiivsust. Tarvitades stimulante juba palavas klubis ning tantsida seal aine mõju all üliaktiivselt võib see põhjustada kehatemperatuuri tõusu üle 40°C. Selle tulemuseks võivad olla krambid, laienenud pupillid, väga madal vererõhk ja kiirenenud südame löögisagedus. Ilma kiire abita võib inimene selles olukorras surra.
- Sinu kehasse võib koguneda liiga palju vedelikku. Paljud stimulantide, eelkõige ecstasy kasutajad on kuulnud ülekuumenemise ohust ning selleks, et seda vältida, tarvitavad nad peale aine manustamist väga suurtes kogustes vett. Selle tulemusel võib tekkida uus oht – keha ei suuda nii suure koguse veega hakkama saada ning vesi hakkab kehasse, eriti vett hästi imavates rakkudesse, kogunema. Lõpuks surub rõhk esmastele kehalistele funktsioonidele nagu hingamine ja südametegevus. Sümptomiteks on peapööritus ja üldine segasuse tunne ning äärmuslikul juhul ka kooma. Mitte kõik ei sure sellesse, kuid valdav enamus neist vajab haiglaravi.
- Sul võivad tekkida psühhoosid. Kui stimulante tarvitatakse korduvalt ja mitme päeva jooksul, võib tekkida psühhoos: tekivad nägemis- ja kuulmispetted ning tagakiusamismõtted.
- Sinu välimus halveneb. Kui tarvitada stimulante pikemat aega, võib inimene kõhnuda ja tema hambad hakkavad lagunema.
- Sinu tervis halveneb ja käitumine muutub. Stimulantide pikaajalisel tarvitamisel suureneb risk haigestuda südame- ja veresoonkonnahaigustesse ning võib tekkida emotsionaalne tasakaalutus, impulsiivne käitumine ja mäluhäired.
-
Ilma arsti korralduseta tarvitatavad ravimid, rahustid ja uinutid
Ravimite mitteettenähtud moel tarvitamise põhjuseks on tihtipeale see, et noored arvavad, et kuna need on arsti poolt kirjutatud, siis on nad ohutud. Tegelikult võib iga ravim olla ohtlik, kui seda võtta teisiti, kui arst on ette näinud või kui seda tarvitada koos teiste ainetega, nagu näiteks alkoholiga.
Peamised põhjused, miks mitteettenähtud moel tarvitamine on ohtlik:
- Sa ei ole oska arvesse võtta seda infot, millega arst arvestab ravimi määramisel. Enne ravimi väljakirjutamist võtavad tervishoiuteenuse osutajad arvesse inimese kehakaalu, seda, kui kauaks nad ravimit välja on kirjutanud, inimese üldist meditsiinilist seisundit ja teisi ravimeid mida inimene võtab. Ise retseptiravimeid tarvitades võib oma organismi üle koormata või koos teiste võetavate ainete või tablettidega tekitada ohtlikke koostoimeid, mis võivad põhjustada krampe, koomat või isegi surma.
- Sa ei tea, kuidas ja millises koguses on ravimi võtmine ohutu. Arstid teavad, kui kaua kulub tablettide või kapslite lahustumiseks maos, kaua läheb ravimite imendumiseks verre ning jõudmiseks ajju. Seda mitte teades võidakse ravimeid võtta suuremas koguses, või viisil, mis muudab ravimi toimet kehas ja ajus ning tekitada üleannustamise ohtu.
- Sa ei tea, millised on võetud ravimi kõrvalmõjud. Retseptiravimid on mõeldud konkreetse haiguse või seisundi raviks, kuid nad mõjutavad sageli keha ka muul viisil, millest mõned võivad olla ebamugavad ja mõned ohtlikud. Need on ravimi kõrvalmõjud ehk kõrvaltoimed. Näiteks valuvaigistid võivad valu ära võtta, aga nad võivad põhjustada ka kõhukinnisust ja unisust. Sellised kõrvaltoimed võivad olla intensiivsemad, kui retseptiravimeid ei manustata nii nagu ette nähtud või neid kasutatakse koos teiste ainetega.Lisaks on olemas aineid, mis on käsimüügis täiesti või teatud tingimustel müügil. Ka selliseid aineid ei tohi tarvitada rohkem, kui pakendil oleval juhisel ette nähtud. Näiteks on noori, kes on hakanud kasutama anaboolseid steroide – need on ained, mis suurendavad oluliselt lihaskoe massi ja annavad jõudu, mistõttu on nad tuntud ka kui dopinguained.
-
Seened ja teised hallutsinogeensed ained
Enamasti tarvitatakse hallutsinogeenidena seeni, mis sisaldavad psilotsübiini ja psilotsiini. Vähem on levinud kaktustes olevate ainete, näiteks aine meskaliini tarvitamine. Hallutsinogeene valmistatakse ka sünteetiliselt, neist tuntumad vormid on LSD, PCP, ketamiin ja osaliselt ka ecstasy. Hallutsinogeenid on väga ettearvamatu toimega ained, mis tekitavad pettekujutlusi. Nad mõjutavad aja- ja kohataju ning tekitavad nägemis- ja kuulmishallutsinatsioone.
Peamised põhjused, miks seente ja teiste hallutsinogeenide tarvitamine on ohtlik:
- Sa ei saa kindel olla, kas sa sööd ikka õiget seent ja seega kui kange või mürgine see tegelikult on. Valet tüüpi seene kasutamine on tõeline risk. Mõned seened näevad välja väga sarnased, kuid ühed neist võivad olla mürgised ja võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme või surma, teised aga mitte. Isegi surma mitte põhjustavad seened võivad põhjustada kõhuvalu, iiveldust, kõhulahtisust vms.
- Sa ei saa kindel olla positiivses kogemuses. Hallutsinogeenide tarvitamisega on seotud kaks väljendit – bad trip ja flashback. Bad trip tähendab ebameeldivat nägemust, mis on paanika-, hirmu- ja ängistuskogemus, millega võib kaasneda vaimse tervise ja enesekontrolli kadumine või surmahirm. Mõnikord tekivad tarvitajal korduvad pettekujutlused, mida kutsutakse flashback’iks. Kuni neljandikul hallutsinogeenide tarvitajatest esineb taju, mõtete või tundeseisundite muutusi nädalaid, kuid või ka aastaid hiljem, hallutsinogeeni tarvitamata. See võib aga ohtlik olla, kuna keegi ei tea, mis olukorras või kus see tekkida võib.
- Kui sa vajad arstiabi, on neil raske sind aidata. Arstidel ei ole seisundi järgi enamasti võimalik öelda, millist hallutsinogeeni on inimene tarvitanud. See teeb neile inimese aitamise raskeks, kuna nad ei saa koheselt pakkuda ravimeid, mis aidata saaksid.
Seened ei pruugi tunduda nii ohtlikud kui „tavalised“ narkootikumid, kuid neis on aineid, mis võivad esile kutsuda mürgistuse või olla isegi surmavad.
-
Inhalandid (välgumihkligaas, liim, bensiin, atsetoon, aerosoolid)
Inhalandid on mürgised kemikaalid või nende aurud, mida hingatakse sisse. Näiteks liimid, olmekeemia, lakid, aerosoolid, bensiin, lahustid jne.
Neid tarvitades võib alguses tekkida eufooria ja kõikvõimsustunne. Valuaistingud vähenevad, väheneb söögiisu ja tekkida võivad hallutsinatsioonid. Käitumine muutub ettearvamatuks, vahel ka agressiivseks ja vägivaldseks.
Peamised põhjused, miks inhalantide tarvitamine on ohtlik
- Sul võib tekkid jäädav ajukahjustus. Mürkkemikaalid võivad inimesi muuta aeglaseks või kohmakaks, neil on raskusi probleemide lahendamisel või ettevalmistamisel, mälukaotusega või uute asjaolude õppimisega. Aju kahjustused võivad olla püsivad.
- Sul võivad tekivad kohesed negatiivsed kõrvalmõjud. Võivad tekkida krambid. Sageli läheb süda pahaks ja tekib tugev peavalu.
- Sinu organism saab kahjustada. Näiteks lihasnõrkus, depressioon, lõhna ja kuulmise kadu. Pikaajalisel tarvitamisel tekivad suu ja nina ümbrusesse haavandid, kuna tegemist on üldjuhul äärmiselt mürgiste ainetega. Püsivalt kahjustuvad aju, närvid, luuüdi, maks ja neerud.
- Sul on suur oht saada üledoos ja surra. Üledoosi korral tekib peavalu ning kahekordne nägemine, südame löögikiirus suureneb ning hingamine muutub katkendlikuks. Kõne muutub segaseks ning refleksid aeglustuvad. Üledoosi saanud inimesel võib tekkida pöördumatu ajukahjustus, ta võib kaotada teadvuse ning surra.Pikaajaline tarvitamine kahjustab organismi immuunsüsteemi, mis suurendab (lisaks süstalde ühiskasutusele) hepatiiti ja HI-viirusesse nakatumise ohtu.
1 Uimastite tarvitamine koolinoorte seas: 15–16-aastaste õpilaste legaalsete ja illegaalsete narkootikumide kasutamine Eestis. Uuringu raport. Tallinna Ülikool, Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituut, Tervise Arengu Instituut; 2012.
2 Avaliku arvamuse ja riskikäitumise uuring. Küsitlus 9-19a. õpilaste ning klassijuhatajate seas. Turu-uuringute AS; 2016.
3 Hellerman, C. Is super weed, super bad? CNN; 2014 http://www.cnn.com/2013/08/09/health/weed-potency-levels/
4 Patton GC, Coffey C, Carlin JB, Degenhardt L, Lynskey M, Hall W. Cannabis use and mental health in young people: cohort study. BMJ 2002; 325:1195
5 Fergusson DM, Horwood LJ, Swain-Campbell N. Cannabis use and psychosocial adjustment in adolescence and young adulthood. Addiction. 2002; 97:1123–1135
6 Manrique-Garcia E, Zammit S, Dalman C, Hemmingsson T, Allebeck P. Cannabis Use and Depression.A Longitudinal Study of a National Cohort of Swedish Conscripts. BMC Psychiatry. 2012; 12:112
7 Meier M. H, Caspi A, Ambler A, et al. Persistent cannabis users show neuropsychological decline from childhood to midlife. Proceedings of the National Academy of Sciences; 2012; 109:E2657-64
8 Crean RD, Crane NA, Mason BJ. An evidence based review of acute and long-term effects of cannabis use on executive cognitive functions. Journal of Addiction Medicine 2011; 5:1-8.