Abivõimalused lastele ja noortele
Eestis käsitletakse uimastite tarvitamist laste ja noorte puhul osana vaimse tervise muredest. Lapsed ja noored, kes puutuvad kokku uimastitega, vajavad täiskasvanu sekkumist. Varajane sekkumine ja abi osutamine aitab ennetada probleemide kuhjumist ning abivajaduse kasvu. Sekkujaks võib olla lapsevanem, kooli tugispetsialist, perearst või keegi, kes oma töös laste ja noortega igapäevaselt tegeleb.
Abi ja tuge saab
- vaimse tervise keskustest ja kabinettidest,
- ravi- ja rehabilitatsioonikeskustest ning
- telefoni- ja veebinõustamisest.
Noorte abistamisel on esmatähtis toetada lisaks lastele ja noortele ka lapsevanemaid. Häid nõuandeid, kuidas lapsevanemad saavad lapse ja noorega uimastitest rääkida leiab Tervise Arengu Instituudi veebilehelt tarkvanem.ee.
Haridussüsteemis saavad lapsi ja noori abistada ja toetada kooli tugispetsialistid, näiteks sotsiaalpedagoog ja koolipsühholoog. Kooli tugispetsialistide andmed on tavaliselt kirjas kooli kodulehel, kuid abi võib küsida ka Haridus- ja Noorteametist või Rajaleidja keskusest. Samuti on koolides kooliõed, kellel on vajalikud teadmised ning oskused vaimse tervise murega nooruki abistamiseks.
Uimasteid tarvitavad lapsed ja noored võivad olla nii abivajavad kui ka hädaohus olevad lapsed.
Abivajav laps on laps, kelle heaolu on ohustatud või kelle puhul on tekkinud kahtlus tema väärkohtlemise, hooletusse jätmise või muu lapse õigusi rikkuva olukorra suhtes, ja laps, kelle käitumine ohustab tema enda või teiste inimeste heaolu. Vastavalt lastekaitseseadusele on kohustus abivajavast lapsest teatada kõigil inimestel, kellel on olemas teave abivajavast lapsest. Abivajavast lapsest tuleb viivitamata teatada kohaliku omavalitsuse lastekaitse üksusele või lasteabi telefonil 116 111.
Lastekaitse töötajal on info erinevate võimaluste kohta, kuidas last ja tema perekonda toetada. Vajadusel saab ta kasutusele võtta sotsiaalkindlustusameti poolt pakutavaid teenuseid.
Hädaohus olev laps on laps, kes on oma elu või tervist ohustavas olukorras, ja laps, kelle käitumine ohustab tema enda või teiste inimeste elu või tervist. Kohustus hädaohus olevast lapsest teatada on kõigil inimestel, kellel on olemas teave hädaohus olevast lapsest.
Hädaohus olevast lapsest tuleb viivitamata teatada hädaabinumbril 112.
Laste ja noorte vaimse tervise keskused ja kabinetid
Laste ja noort vaimse tervise keskustes ja kabinettides üle Eesti võtavad vastu lastepsühhiaatrid, vaimse tervise õed, kliinilised psühholoogid, sotsiaaltöötajad ja logopeedid.
Tallinna Lastehaigla Laste Vaimse Tervise Keskus
Tervise 28, Tallinn
https://www.lastehaigla.ee/kliinikud/laste-vaimse-tervise-keskus/meist
Vaimse tervise nõustamistelefon
678 7422 (E–R kell 9–10)
Samal telefoninumbril saab infot lastevanemate ja noorukite grupipõhise psühhoteraapia kohta uimastite tarvitamise korral.
Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku laste ja noorte vaimse tervise keskus
Pärnu Haigla Pärnumaa laste ja noorte vaimse tervise keskus
Ida-Virumaa laste ja noorukite vaimse tervise keskus
Ravi 10 (A-korpus, 2. korrus)
Lõuna-Eesti laste ja noorukite vaimse tervise keskus
Põlva Haigla, Meegomäe küla, Võru vald
https://www.leh.ee/projektid/louna-eesti-laste-ja-noorukite-vaimse-tervise-keskus
Põlva Haiga laste vaimse tervise õde ja noorte nõustamiskabinet
Valga laste ja noorukite vaimse tervise kabinet
Ravi- ja rehabilitatsioonikeskused
Ravi- ja rehabilitatsioonikeskustes keskendutakse sõltuvusprobleemi seisundi hindamisele ja diagnostikale, stabiliseerimisele ning ravile jt sekkumistele.
Tallinna Lastehaigla Laste Vaimse Tervise Keskus
Tervise 28, Tallinn
https://www.lastehaigla.ee/kliinikud/laste-vaimse-tervise-keskus/meist
Telefoni- ja veebinõustamine
Nõu ja tuge saab mitmetelt abitelefonidelt ja veebinõustamise keskkondadest.
Lasteabi
Lasteabi e-nõustamine
https://www.lasteabi.ee/et/lasteabi-e-noustamine
Lasteabi e-nõustamist on hea kasutada olukorras, kus on vajadus saada professionaalset tuge, kuid muret tekitav olukord pole lahendatav ühekordse lasteabisse (116 111) helistamisega.
Narko.ee tugiliin
Peaasi.ee Peahea noortenõustamine
Lahendus.net