Tasuta sotsiaal- ja õigusabi ning tervishoiuteenused ravikindlustamata inimestele
Uimastite tarvitamisega kaasnevad sageli mitmesugused probleemid, sealhulgas seaduserikkumised ja võlad. Sellisel juhul tasub kindlasti otsida abi. Selgitame, millised on võimalused saada tasuta õigusabi ja sotsiaalteenuseid, aga ka tervishoiuteenused ravikindlustamata inimestele.
Tasuta õigusalane nõustamine
Tasuta õigusalast nõu pakuvad mitmed organisatsioonid, kelle poole või mure ja küsimustega pöörduda:
- HUGO OÜ
HUGO OÜ on Justiitsministeeriumi lepinguline partner, kus pakutakse õigusnõustamist kõigile Eesti elanikele, kelle brutosissetulek on kuni 1200 eurot. Teenuse saamiseks tuleb abivajajal maksta 5 eurot omaosalustasu. Selle eest saab kaks tundi õigusnõu. Järgnevad kolm tundi on võimalik saada soodushinnaga 45 eurot ja 75 senti tunnis. Õigusnõustamist saab väheste eranditega kõigis õigusvaldkondades. HUGO OÜ juristid vastavad õigusalastele küsimustele ka õigusportaali Jurist Aitab foorumis. - Eesti Juristide Liidu üliõpilaste õigusbüroo
Eesti Juristide Liidu üliõpilaste õigusbüroos annavad Tallinna elanikele tasuta õigusabi praktika raames õigusteaduse üliõpilased. - Tartu Ülikooli üliõpilaste õigusbüroo
Õigusnõu annavad Tartu Ülikooli õigusteaduse bakalaureuseastme viimase aasta üliõpilased ja magistrandid. - SA Õigusteenuste Büroo tasuta õigusteenus
Tasuta õigusabi vähekindlustatud Tallinna elanikele. Nõu antakse järgmistes õigusvaldkondades: peresuhted, eluase (üürisuhted), kohustused ja võlad, juhendamine kohtuteel (kirjalik kohtumenetlus), teenused ja toetused, töösuhte konfliktid.
Täpsem info Justiitsministeeriumi veebilehel:
https://www.just.ee/kohtud-ja-oigusteenused/oigusabi/riigi-toetatud-oigusabi
Toimetulekutoetus
Toimetulekutoetus on riigi rahaline abi puuduses inimestele ja seda maksab kohalik omavalitus. Puuduse leevendamiseks kasutavad kohalikud omavalituses sõltuvalt olukorrast nii sotsiaalteenuseid kui ka muud sotsiaalabi. Toimetulekutoetust makstakse juhul, kui kõik muud vaesuse ja puuduse leevendamise abinõud on osutunud ebapiisavaks.
Täpsem info Sotsiaalministeeriumi veebilehel:
https://www.sm.ee/et/toimetulekutoetus-0
Töötukassa teenused
Töötukassa pakub erinevaid teenuseid nii nendele, kellel on vähenenud töövõime kui ka nendele, kes on tööst ilma jäänud või tööd otsivad. Töötukassa teenuste hulka kuuluvad karjäärinõustamine, koolitused ja tööklubi. Lisaks pakub Töötukassa erinevaid nõustamisteenuseid, nt psühholoogiline nõustamine, võlanõustamine ja sõltuvusnõustamine.
Täpsem info Töötukassa veebilehel:
Ohvriabi
Ohvriabisse saab pöörduda, kui sa ise või keegi sinu lähedastest on kannatanud kuriteo, vägivalla või kriisijuhtumi tõttu. Ohvriabisse saab pöörduda ka siis, kui oled näinud, kuidas kedagi teist on halvasti koheldud või on juhtunud õnnetus. Ohvriabist saab ka nõu, kui muretsed lähedase pärast või tahad kedagi toetada. Ohvriabitöötajad asuvad kõigis suuremates linnades.
Ohvriabitöötajad on toeks ja abiks ka siis, kui sinu vastu toime pandud füüsilise, vaimse või seksuaalse vägivalla tekitaja ei ole teada. Ohvriabitöötajad pakuvad sulle emotsionaalset tuge, jagavad informatsiooni abi saamise võimaluste kohta ja juhendavad sind suhtlemisel teiste vajalike asutustega.
Ohvriabikeskusesse nõustamisele võid sa pöörduda ka anonüümselt, kuid hüvitiste ja teenuste taotlemisel on sul siiski vaja esitada oma isikuandmed. Ohvriabikeskuses tagatakse sulle konfidentsiaalsus. Juhul, kui sinu mure on vaja lahendada mitme asutusega koostöös, siis küsime sinult luba koostööpartneriga kontakti võtmiseks.
Ohvriabi töötajate kontaktid ja täpsem info Sotsiaalkindlustusameti veebilehel:
https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/ohvriabi
Tervishoiuteenused ravikindlustamata inimestele
Ravikindlustamata inimestel on haigestumise, trauma ja mürgistuse korral õigus saada vältimatut abi. Vältimatut abi osutab tervishoiutöötaja olukorras, kus abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada püsiva tervisekahjustuse või abivajaja surma. Erakorralise vältimatu abi saamiseks saab pöörduda perearsti vastuvõtule, haigla erakorralise meditsiini osakond või kutsuda kiirabi, helistades lühinumbril 112.
Täpsem info Sotsiaalministeeriumi veebilehel:
Kõigil täiskasvanutel on õigus saada tasuta vältimatut hambaravi, sõltumata sellest, kas neil on ravikindlustus või mitte. Tasuta vältimatut hambaravi osutatakse juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse.
Täpsem info Tervisekassa veebilehel:
https://www.tervisekassa.ee/inimesele/hambaravi/taiskasvanute-hambaravi/valtimatu-hambaravi
Tallinna elanike registrisse kuuluvad ravikindlustamata inimesed saavad eriarsti ambulatoorset abi Nõmme tervisekeskuses (Jaama 11) ja statsionaarset järelravi Kallavere Haiglas (Haigla 2, Maardu).
Täpsem info Lääne-Tallinna Keskhaigla ja Tallinna linna veebilehel:
https://www.tallinn.ee/et/teenused/arstiabi-ravikindlustuseta-inimesele
Sõeluuring
Sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta kindlas vanusegrupis naistele ja meestele. Uuringut tehakse rinna, emakakaela- või jämesoolevähi varaseks avastamiseks.
Sõeluuringul osalemine on tasuta kõikidele ravikindlustatud ja -kindlustamata inimestele, kes kuuluvad antud aastal sõeluuringu sihtrühma. Samuti on tasuta sõeluuringu käigus avastatud edasised vajaminevad uuringud ning ravi.
Täpsem info sõleuuringute kohta Tervisekassa veebilehel:
Siit saad abi