Ainete segatarvitamisega kaasnevad riskid
Inimesed kombineerivad narkootikume erinevatel põhjustel. Seda võidakse teha nende mõju tugevdamiseks või mõne aine kõrvalmõjude vähendamiseks. Mõned inimesed suitsetavad kanepit, et pärast stimulantide kasutamist ärevusseisundit leevendada või siis tarvitatakse amfetamiini selleks, et pärast tõsisemat alkoholi või kanepi tarvitamist järgmisel hommikul oma igapäevaste toimetustega hakkama saada. Ka võib narkootikumide tarvitamine tunduda hea mõttena, kui alkohol on enesekontrolli pidurid juba maha võtnud.
Kahe või enama kesknärvisüsteemi mõjutava aine (narkootikumid, alkohol, energiajoogid, unerohud ja rahustid) koos või järjestikusel tarvitamisel on ainete mõju oluliselt ettearvamatum ning riskid suurenevad hüppelisel, sealhulgas üleannustamise oht. Ka kiirabil on raske inimest aidata, kuna tihtipeale ei teata, mis ainete kombinatsiooni on tarvitatud. Enamik surmaga lõppenud üledoose on mitmete erinevate ainete koos tarvitamise tulemus. Eriti on levinud üleannustamise juhtumid siis, kui inimesed tarvitavad koos opioide (fentanüül, heroiin), alkoholi ja bensodiasepiine (muuhulgas klonasepaam ehk näiteks Rivotril, diasepaam ehk näiteks Valium ja alprasolaam ehk näiteks Xanax). Narkootikumide üledoosist tingitud surmajuhtumite kohtuekspertiisi tulemused näitavad, et tihti on organismis leitud lisaks surma tinginud ainele ka teiste narkootiliste ja psühhotroopsete ainete jääk.
Näpunäiteid riskide vähendamiseks:1
- Kui tarvitad, siis üks aine korraga. Mida vähem erinevaid ained koos tarvitad, seda parem.
- Ainete segamini tarvitamisel vähenda iga võetava narkootikumi kogust.
- Kui kombineerid erinevaid aineid, alusta narkootikumidest ning alles pärast seda kaalu alkoholi või ravimite võtmist. Alkohol ja eriti bensodiasepiinid vähendavad otsustusvõimet, nii et sa ei pruugi mäletada või hoolida sellest, kui palju oled juba midagi tarvitanud.
- Igas seltskonnas peaks olema kaine sõber, kes suudab kutsuda (kiir)abi ning neile öelda, milliseid aineid on (koos)tarvitatud.
Enamlevinud uimastite koostarvitamise kombinatsioonid ja ohtlikkus:
Kanep ja alkohol.
Alkohol võib kanepi mõju oluliselt suurendada. Võid tunda pearinglust, iiveldust ja oksendada. Psühholoogilistest mõjudest võivad tekkida paanikahood, rahutus ja paranoiad.
Alkohol ja ecstasy.
Alkohol võib tuimendada ecstasy ergastavat mõju, aga järgmisel päeval on enesetunne märksa halvem. Raske pohmell on üks kõige kergemaid kõrvalmõjusid, mis alkoholi ja ecstasy koosmõjul võib tekkida, ent selle mõju võib olla ka surmav. Kuna sarnaselt alkoholile viib ecstasy kehast vedelikku välja, võib tekkida organismi ülekuumenemine ja vedelikupuudus ning see võib viia surmaga lõppeva kuumarabanduseni. Teised kõrvalnähud on iiveldus ja oksendamine.
Alkohol ja amfetamiin.
Amfetamiini tarvitamisel kiireneb järsult nii hingamine kui pulss ning vererõhk tõuseb. Seetõttu võib see alkoholiga koosmõjul tõsta kehatemperatuuri väga kõrgele ja tekib vedelikupuudus. Nende kahe aine segamine võib lõppeda surmavalt. Lisaks võib välja lüüa ülim emotsionaalsus ja enesekindlus või siis hoopis vastupidi – närvilisus, paranoia ja agressiivsus. Kuna alkoholi mõju ei tunnetata enne, kui amfetamiini mõju kaob, on oht tarvitada alkoholi väga suurtes kogustes ilma ise sellest aru saamata.
Alkohol ja opioidid (nt fentanüül, heroiin).
Alkohol ja opioidid on üks kõige ohtlikumaid kombinatsioone, kuna mõlemad on depressandid. Seetõttu suurendavad nad teineteise mõju. Pulss ja hingamine muutuvad väga aeglaseks ning kõik võib lõppeda südame seiskumisega.
Alkoholi ja kokaiin.
Alkoholi ja kokaiini koos tarvitamine suurendab oluliselt südameinfarkti ja äkksurma riski. Nende kahe aine koosmõjul tekib maksas väga mürgine aine nimega kokaetüleen, mis võib põhjustada agressiivsust. Kokaetüleenil kulub oluliselt kauem kehast väljumiseks kui alkoholil või kokaiinil, mistõttu on organism pikemat aega surve all ja võimalik surmav mõju kestab kuni 12 tundi pärast ainete tarvitamist.
Alkohol ja bensodiasepiinid.
Alkohol suurendab bensodiasepiinide toimet ja vastupidi. See tähendab, et sellised ravimid nagu Xanax, Valium või Rivotril suurendavad alkoholi toimet, muutes selle üha tugevamaks. Kuna alkohol vähendab otsustusvõimet ja nõrgendab mälu, on lihtsam unustada, kui palju jooke on juba joodud või kui palju uimasteid on juba võetud. On juhtumeid, kus tarvitaja arvas, et on võtnud kolm õlu ja 1 mg Xanaxit, kuigi tegelikult oli tarvitanud 12 õlu ja söönud 10 mg Xanaxit. Selline kombinatsioon võib aga kergesti põhjustada hingamisteede häireid, maksapuudulikkust või surma.
Fentanüül ja amfetamiin/Fentanüül ja kokaiin.
Paljud inimesed ekslikult arvavad, et see on mõnevõrra “ohutum” kombinatsioon, sest ained „tasakaalustavad“ üksteist. Tegelikkuses on tegemist ainete mõju all tekkiva tundega, millel reaalsusega midagi pistmist pole. Stimulandid (amfetamiin, kokaiin) panevad organismi kiiremini tööle ning seeläbi suureneb organismi vajadus hapniku järele, depressandid (fentanüül, heroiin) aga aeglustavad organismi tööd sh hingamist, takistades vajaliku hapniku pääsu organismi. Kõik see võib viia tervisekahjustusteni või surmava üledoosini.
Fentanüül ja karfentanüül.
Ainuüksi fentanüüli tarvitamine võib oma kanguse tõttu viia kiiresti üledoosini, kuid need kaks ainet kombineerituna tõstavad üledoosi riski hüppeliselt. Eestis on selline kombinatsioon levinud peamiselt teadmatusest, kuna neid aineid on palja silmaga pea võimatu eristada. Kombineeritult võivad need ained mitmekordistada aine mõju ja viia kiiremini hingamise ja südame löögisageduse aeglustumiseni põhjustades koomat, südameseiskumist ja surma. Nende ainete koos tarvitamisel võivad esineda ka täiesti ettearvamatud kõrvalmõjud. Üleannustamise ning kõrvaltoimete ettearvamatuse tõttu on nende ainete koostarvitamine äärmiselt ohtlik.
Antidepressandid ja ecstasy (MDMA).
Antidepressantide ja ecstasy kombineerimine on etteaimamatute tagajärgedega. Nende koos võtmisel väheneb mõlema aine mõju. Kuna seda tihtipeale ei teata, siis arvatakse, et pole piisavalt ecstasyt võetud ning suurendatakse kogust, et saavutada oodatud eufoorilist efekti. Nii ecstasy kui antidepressandid vallandavad serotoniini ning nendega liialdamine võib viia serotoniinisündroomini, mis on väga ohtlik seisund. Suurte annuste korral võivad minutitega tekkida tõsised komplikatsioonid – šokk, raske hüpertensioon, insult ja kooma. Rasketel juhtudel võib see isegi põhjustada surma.
Heroiin, fentanüül, karfentanüül ja opioid U-47700 (“Hall surm”).
See on üsna uus ja väga laastavate tagajärgedega kombinatsioon. Surmav segu sisaldab heroiini, fentanüüli, karfentanüüli ja vähem tuntud sünteetilist opioidi nimega U-47700. Välimuselt sarnaneb segu betooni või kruusaga. Selline ainete kokteil on nii letaalne, et suudab koheselt tappa ka pikaaegse opioidide tarvitaja. Kuigi Eestisse pole veel teadaolevalt sellist narkootikumide kombinatsiooni jõudnud, võib see ka meieni jõuda. Antud narkootikumide kombinatsioon on ülimalt ohtlik ning selle tarvitamist tuleks igal juhul püüda vältida.
Olenemata sellest, kas olete narkootikumide juhutarvitaja või neist sõltuvuses, on ainete segatarvitamine äärmiselt riskantne tegevus. Väldi uimastite segatarvitamist ning säästa enda tervist või koguni elu.
[1] Mixing Drugs. Harm Reduction Coalition (http://harmreduction.org/issues/overdose-prevention/overview/overdose-basics/opioid-od-risks-prevention/mixing-drugs/)