Kuidas vähendada GHB tarvitamise riske
GHB ehk gammahüdroksübutüraat on kesknärvisüsteemi pärssiv aine, mida illegaalsel turul enamasti müüakse läbipaistva vedelikuna, mis on soolaka ja imala maitsega. Loe GHB kohta lähemalt siit.
-
Alusta väikesest kogusest ja tarvita ainet aeglaselt
Manusta alati võimalikult väike GHB kogus ja oota, kuni tunned aine mõju. Enne järgmise doosi võtmist oota vähemalt neli tundi. GHB annused võivad kontsentratsiooni ja mõju tugevuse poolest erineda. Võimatu on teada, kui kontsentreeritud või puhas on konkreetne doos. Testannusega alustamine aitab arvutada edasisi doose.
Kuna GHB mõjutab mälu, võib olla keeruline meeles pidada, millal viimane doos võeti. Seadista meeldetuletus (nt telefonis) või kirjuta GHB tarvitamise aeg üles, et hiljem oleks lihtne vaadata, millal ainet tarvitasid.
-
Manusta GHB-d suukaudselt ja lahjenda
Ära tõmba GHB-d ninna ega süsti seda veeni. GHB süstimine on äärmiselt ohtlik isegi siis, kui seda tehakse koos vee või muude lahjendavate ainetega.
Et GHB on söövitav ja tugevatoimeline aine, siis lahjenda seda, segades GHB maitsestatud vee, mahla, karastusjoogi või alkoholivaba kokteiliga. Märgista jook ja ära lase seda silmist, et keegi teine seda ei tarbiks.
-
Üledoos võib tekkida väga kergesti
GHB üledoosi oht on väga suur, sest joovastava ja teadvusekaotust tekitava annuse vahe võib olla vähem kui üks milliliiter. Üledoosi vältimiseks:
- enne tarvitamist mõõda alati ettevaatlikult GHB kogus;
- väldi aine joomist otse pudelist;
- valmista ise oma GHB – ära tarvita kellegi teise GHB-d;
- valmista enne pidutsemist oma GHB ette ja võta kaasa ainult kindel kogus – nii ei teki sul kiusatust rohkem tarvitada;
- mõõda tarvitatavat kogust milliliitrites, kasutades selleks süstlasilindrit või pipetti. Ära kasuta GHB mõõtmiseks teelusikat, anumaid ega pudelikorke.
-
Alkohol ja GHB
Väldi GHB tarvitamist koos alkoholiga. GHB tarvitamine koos alkoholiga võib suurendada nii üledoosi kui ka teadvusekaotuse ohtu. Sega ainet vee, karastusjookide või mahlaga.
-
GHB ja teised uimastid või ravimid
Kuna GHB tarvitamine koos teiste uimastitega suurendab üledoosi ohtu, püüa seda vältida. Kahe või enama aine, eelkõige sedatiivsete uimastite (nt ketamiin ja bensodiasepiinid) samaaegne tarvitamine võib suurendada teadvusekaotuse ohtu või põhjustada surma. GHB tarvitamine koos stimulantidega (amfetamiin, metamfetamiin, kokaiin, mefedroon) suurendab paranoia, hallutsinatsioonide ja vägivaldse käitumise ohtu. HIVi ravimid ehk antiretroviirusravimid võivad võimendada GHB mõju. Seda tüüpi ravimite tarvitamisel on soovitatav GHB-d mitte tarvitada või võtta väiksem doos.
-
GHB mõjub inimestele erinevalt
Sama suur annus võib ühel inimesel esile kutsuda eufooria ja teisele mõjuda hoopis rahustina.
-
GHB ja terviseseisund
Väldi aine tarvitamist, kui sul on kõrge või madal vererõhk, epilepsia, krambid, südame- või hingamisprobleemid, depressioon või paanikahood.
-
Mõtle taluvusele
Taluvus e tolerantsus GHB suhtes võib tekkida üsna kiiresti, mis tähendab seda, et soovitud mõju saamiseks vajatakse üha suuremaid koguseid. Püüa jälgida oma taluvust ja märkida üles, millised on võetavad doosid. Kui sa ei ole GHB-d mõnda aega tarvitanud, võib taluvus väheneda. Taluvuse muutus võib viia üledoosini või põhjustada surma isegi siis, kui alustasid tarvitamist uuesti väikesest annusest. Taluvuse tekkimine GHB suhtes ei kaitse üledoosi eest! GHB üledoos võib juhtuda ka siis, kui sul on aine suhtes tekkinud taluvus või sõltuvus.
-
Tarvita ainet usaldusväärses seltskonnas
Võimalusel hoidu GHB tarvitamisest üksinda ja tarvita seda alati turvalises keskkonnas koos inimestega, keda usaldad. Ideaaljuhul võiks kohal olla ka inimene, kes ei tarvita GHB-d ja saab jälgida tarbitavaid koguseid ning järelmõju. Lisaks tuleb meeles pidada, et GHB rahustav mõju võib viia selleni, et inimene satub kaitsetusse olukorda ja teda võidakse klubis, festivalil või erapeol mingil moel rünnata, sealhulgas seksuaalselt.
-
Kanna kaasas kondoome
GHB tarvitamine suurendab libiidot ja vähendab sisemisi piiranguid. Kui tarvitad GHB-d, kanna alati kaasas kondoome.
-
Hoia oma GHB-d turvalises kohas
GHB-le võib lisada toiduvärvi, et seda oleks teistest vedelikest hõlpsam eristada. Ära jäta GHB-d sisaldavaid plastikpudeleid koju, peole ega klubisse, sest keegi võib ainet tahtmatult tarvitada!
-
GHB on sõltuvust tekitav aine
GHB tekitab füüsilist sõltuvust, mis võib kujuneda väga kiiresti. Püüa vältida aine sagedast tarvitamist ja ära tarvita seda järjest rohkem kui kaks päeva.
-
Ära lõpeta tarvitamist järsult
Kui Sul on tekkinud GHB-sõltuvus, ära lõpeta aine tarvitamist järsult . Kui soovid GHB tarvitamist lõpetada, pöördu psühhiaatri vastuvõtule või küsi nõu sõltuvusravi keskusest. Võõrutusravi on aeglane ja järkjärguline protsess, mis peaks toimuma arsti järelvalve all.
-
GHB võõrutusnähud
GHB võõrutusnähud võivad põhjustada tõsiseid füüsilisi ja vaimseid terviseprobleeme. Võõrutusnähud võivad tekkida siis, kui oled ainest sõltuvuses, vähendad oma doosi või jätad doosi võtmata. Kui sul esinevad ägedad võõrutusnähud, pöördu meditsiinilise abi saamiseks erakorralise meditsiini osakonda.
-
Vajadusel pöördu EMO-sse
Pöördu erakorralise meditsiini osakonda, kui sa ise või sinu sõber on liiga palju GHB-d tarvitanud. GHB üledoos ei lähe puhates ise üle ja selle seisundiga tuleb meditsiiniliselt tegeleda. GHB üledoos põhjustab krampe, inimene võib langeda koomasse või surra. Ära tarvita teisi uimasteid lootuses, et GHB mõju kaob.
Kuna GHB väljub organismist kiiresti, ei pruugi tervishoiutöötajad seda Sinu kehast leida, kui sul on teadvusekaotus. Abiks on, kui kirjutad enne tarvitamist „GHB“ oma käele või randme siseküljele, et tervishoiutöötajad saaksid sind vajadusel kiiresti aidata.
-
Oska aidata
Kui näed, et keegi kaotab GHB tõttu teadvuse, siis:
- keera inimene külili, et vältida lämbumist;
- kutsu kiirabi, valides numbri 112;
- ära paku talle teisi uimasteid ja lõpeta ka ise nende tarvitamine;
- kui tead, mida inimene on tarvitanud, ole tervishoiutöötajaga aus ja informeeri teda sellest;
- jää teadvuse kaotanud inimese juurde, kuni saabub abi.
Igasugune narkootiliste ainete tarvitamine on ohtlik, mistõttu soovitame tarvitajatel hoiduda enda tervise kahjustamisest ning sõltlastel otsida koheselt abi. Antud nõuanded on mõeldud tarvitajate teadlikkuse tõstmiseks eesmärgiga vähendada narkootiliste ainete tarvitamisel võimalike kahjude ja ohuolukordade ilmnemist. Kuna iga organism on veidi erinev, ei või inimene ka kõikide antud soovituste järgimisel täpselt teada vastava narkootilise aine puhtust ega ennustada selle mõju tugevust; seetõttu pole ohutus mitte kunagi garanteeritud.
Kuna iga organism on veidi erinev, ei või inimene ka kõikide antud soovituste järgimisel täpselt teada vastava narkootilise aine puhtust ega ennustada selle mõju tugevust, mistõttu pole ohutus mitte kunagi garanteeritud.