Kuidas vähendada hallutsinogeenide tarvitamise riske
Kultuurides, kus on tarvitatud hallutsinogeenseid ja psühhoaktiivseid aineid juba sadu aastaid, on nendesse alati suhtutud suure austuse ja aukartusega. Aine, mis võib anda ühele inimesele ilusa kogemuse, võib teise inimese vaimselt täielikult hävitada.
Kui alkoholi, stimulantide jms uimastite liigtarvitamine mõjutab inimest eelkõige füüsiliselt, siis hallutsinogeenide poolt tekitatud emotsionaalsest ja vaimsest kahjust taastumine võib olla tunduvalt keerulisem. Seega tasub enne tarvitamist põhjalikult mõelda, miks seda kogemust üldse soovida.
Hallutsinogeenid muudavad taju ja tundeid ning kutsuvad esile hallutsinatsioone ehk meelepetteid. Moonutatud meeleseisundis võivad inimesed kogeda oma suurimaid hirme, komplekse, muresid, allasurutud probleeme, traumeerivaid kogemusi lapsepõlvest, deemonite, koletiste, tulnukate ilmumist, enda „mina“ täielikku kadumist (nn egosurm), ja/või ajataju muutumist (trip tundub kestvat terve igaviku).
Negatiivse kogemuse vältimiseks tuleb:
- olla nii vaimselt kui ka emotsionaalselt stabiiline;
- tutvuda põhjalikult teabega aine mõjude ja ohtude kohta (nt vastunäidustused tarvitamisel koos ravimitega);
- leida endale toetaja (ingl k sitter), kes hoiab olukorral silma peal, kelle seltskonnas tuntakse end hästi, keda usaldatakse ja kes on suuteline keerulises olukorras tuge pakkuma;
- olla teadlik, kuidas keerulises olukorras hakkama saada;
- tarvitada aineid turvalises ja tuttavas keskkonnas;
- alati alustada väikese doosiga.
Kunagi ei või teada, kas müüdav aine on tõepoolsed see, mida see väidetakse olevat. Näiteks müüakse Eestis sageli LSD asemel ülitugeva toimega fenetüülamiinide gruppi kuuluvaid NBOMe-ühendeid, mis võivad liiga suurte koguste manustamisel olla eluohtlikud. Eluohtlik kogus võib vabalt mahtuda ka ühe „margi“ e blotteri peale! Seetõttu tuleks võimalusel aineid kontrollida reagent-testidega, mis võivad aidata kindaks teha, millist narkootilist ühendit ained sisaldavad, ning alati tarvitada pigem vähem kui rohkem.
Kuna iga organism on veidi erinev, ei või inimene ka kõikide antud soovituste järgimisel täpselt teada vastava narkootilise aine puhtust ega ennustada selle mõju tugevust, mistõttu pole ohutus mitte kunagi garanteeritud.
KUI OLUKORD MUUTUB KEERULISEKS
Siin on valik näpunäited tarvitajale ja toetajale keeruliste juhtumitega toimetulekuks.
Tarvitajale
- Keskendu hingamisele. Hinga sügavalt ja rahulikult nina kaudu sisse ning rahulikult suu kaudu välja.
- Kui oskad, mediteeri.
- Keskendu igale oma lihasele, pinguta neid ning seejärel lõdvesta täielikult. Liigu järgemööda jalataldadest pealaeni, pingutades ja lõdvestades kõiki oma lihasgruppe.
- Võimaluse korral kuula kõrvaklappidest rahustavat muusikat (soovitavalt sellist, kus ei ole sõnu). Hästi sobib näiteks ambient, klassikaline või klaverimuusika. Internetist muusika otsimisel kasuta märksõnu „Psychedelic therapy playlist“.
- Leia mõni vaiksem ja eraldatum nurk, kui viibid keskkonnas, kus on liiga lärmakas — aga anna sellest alati enne oma sõpradele teada.
- Vaheta võimaluse korral keskkonda. Kui oled siseruumides, liigu korraks välja või teise tuppa, kui oled väljas, liigu korraks siseruumidesse. Ära mine üksinda liiga kaugele uitama ning veendu, et keskkond on turvaline.
- Tuleta meelde, et oled tarvitanud aineid, mille mõju lõpeb ega kesta igavesti. Võid meeldetuletuse endale näiteks käe peale kirjutada (nt „Ole rahulik, kõik saab korda. Sa võtsid LSD-d kell 9 ning peagi saab see läbi. Ära muretse.“)
- Mässi end suure pehme teki sisse.
- Söö midagi värsket, näiteks puuvilja.
- Joo vett.
- Varu endale hapusid komme – intensiivne maitse viib mõtted kiiresti mujale.
- Vaata midagi rahustavat (nt Bob Mossi legendaarseid maalimisvideoid).
- Räägi inimesega, kellega koos tunned end hästi.
Toetajale
- Jäta meelde, et oled toetaja, mitte giid! Kuni olukord ei ole keeruliseks või ohtlikuks läinud, on sinu ülesanne on olla teise jaoks olemas, mitte aga mõjutada ja suunata tema kogemust (nt tema tripi ajal enda varasematest kogemustest muljetada).
- Kui hallutsinogeene tarvitanud isik soovib minna tualetti, siis tuleks ta sinna saata. Leppige enne seansi algust kokku, et uksi ei lukustata. Eriti ideaalne oleks, kui tualetil polegi lukku ees.
- Ära jäta ainet tarvitanud isikut üksinda. Ideaalolukorras on aine tarvitajal kaks tugiisikut (üks mees ja teine naine). Nii saavad tugiisikud nt käia tualetis, jätmata tarvitajat üksinda. Lisaks tekitab mõlemast soost tugiisiku kaasamine ühtlasema ja rahustavama dünaamika.
- Ära jälgi ainet tarvitanud isikut liiga intensiivselt, ole talle piisavalt lähedal ja ära räägi ega mängi telefoniga.
- Ära ürita ainet tarvitanud isikut vägisi tagasi reaalsusesse tuua. Sinu ülesanne on kinnitada, et kõik saab korda ning tekitada turvaline, rahustav ja soe keskkond, mitte teda „kainestada“.
- Kui ainet tarvitanud isik tunneb end ärevalt, võid proovida viia teda uude keskkonda. Mida rahulikum keskkond, seda parem.
- Vahel võib käest kinni hoidmine mõjuda väga maandavalt ja rahustavalt. Samal ajal tuleb olukorda tähelepanelikult jälgida, sest mõnele inimesele võib puudutus mõjuda väga intensiivselt.
- Võid pakkuda ainet tarvitanud isikule tegevusi mõtete mujale viimiseks, näiteks joonistusvahendeid, mänguasju (nagu Rubiku kuubik), lilli (okasteta), rahustavat muusikat, sooja pehmet tekki, vett, puuvilju. Oluline on, et kõik vahendid oleksid käeulatuses, et sa ei peaks tarvitajat hetkekski üksi jätma.
- Kui isik muutub psühhootiliseks või vägivaldseks, kutsu kohe abi.
- Säilita alati rahu!
Siit saad abi