Kuidas vähendada kanepitarvitamise riske
Nõuandeid kanepitarvitamise piiramiseks või lõpetamiseks
Põhjuseid, miks keegi võib otsustada kanepit vähem tarvitada või selle tarvitamisest loobuda, on palju. Mõne jaoks on põhjus juriidiline või seotud karjääriga, teiste inimeste peamised põhjused on seotud tervise, rahaliste kulutuste või üldise elustiilimuutusega. Hoolimata põhjustest on kanepi tarvitamise edukas vähendamine või lõpetamine meelekindluse ja kaaslaste toetuse abil täiesti võimalik.
-
Esimene meetod: harjumuste muutmine
- Kujunda endale uus igahommikune rutiin.
Hommiku alustamine ilma kanepita vähendab nii igapäevaselt tarvitatava kanepi koguseid kui ka tarvitamissagedust ning annab ülejäänud päevaks õige hoiaku.1 Kui oled harjunud alustama hommikut kanepitarvitamisega, püüa leida midagi muud positiivset, mida teha kohe pärast ärkamist, nagu venitusharjutused, mediteerimine vms. - Anna kehale tegevust.
Ehkki kanepi võõrutusnähud on leebemad kui mõnedel teistel narkootikumidel, võivad tarvitamise vähendamise või katkestamisega kaasneda ärajäämanähud, mida kehaline treening võib leevendada.2 Kehaline aktiivsus on üldiselt tervisele kasulik ja soodustab head enesetunnet ning võib aidata mõista osa põhjustest, miks sa kanepit üldse tarvitad. - Vähenda nikotiini tarvitamist.
Kui suitsetad lisaks kanepile tubakasigarette või segad kanepit tubakaga, kaalu tõsiselt loobumist.3 Ühest küljest suurendab tubakatarvitamine suitsetamisega seonduvaid ohte tervisele, teisalt võib aga anda ajule signaali, et on aeg tarvitada ka kanepit. Vajadusel küsi perearstilt nõu, kuidas kõige edukamalt nikotiini tarvitamist vähendada. - Toitu tervislikult.
Söö palju puuvilju, juurvilju ja kõrge valgusisaldusega toitu.4 Immuunsüsteemi toetavate, energiat pakkuvate ja muul moel tervist soodustavate toitude söömine aitab end üldiselt paremini tunda ja võib leevendada võimalikke võõrutusnähte. - Pööra tähelepanu sellele, mida jood.
Eriti oluline on pidada arvestust alkoholi ja kofeiinisisaldusega jookide tarvitamise üle. Teadvusta endale, kui palju sa vastavaid jooke tarvitad, ja ürita tarvitatavaid koguseid vähendada.- Mõned inimesed hakkavad kanepitarvitamist vähendades või lõpetades rohkem alkoholi pruukima.5 Jälgi, et sinu tarvitatava alkoholi kogused ei suureneks, kuna see võib kaasa tuua alkoholisõltuvuse ja sellega seonduvad probleemid.
- Joo vähem kohvi. Kanepis sisalduv THC võib nõrgendada osa kofeiini mõjudest organismile.6 Seega võib eeldada, et kanepit tarvitades vajasid ka rohkem kofeiini. Nüüd, kus tarvitad kanepit vähem, võib sama kogus kohvi tuua kaasa soovimatuid mõjusid (nagu iiveldus, värinad, unetus jne).
- Püüa kohvi ja/või alkoholi asemel juua sidruni- või laimivett, millel on maksale soodne (toksilisi aineid väljutav) mõju.7
- Hinga sügavalt.
Sügavad hingetõmbed aitavad leevendada võimalikku ärevust ja parendavad ka kopsude tööd. Leia paar korda päevas aega lihtsa harjutuse tegemiseks — hinga sügavalt nina kaudu sisse ja suu kaudu välja.
- Kujunda endale uus igahommikune rutiin.
-
Teine meetod: tarvitamise piiramine
- Kehtesta endale normkogused.
Määra kuus, nädalas või päevas tarvitatav kogus, mida ajapikku vähehaaval kahandad.8 Ehkki sa ei pea tarvitatavat kogust või tarvitamissagedust vähendama järsult (nt neljast piibutäiest päevas ühele), proovi igal tarvitamiskorral tarvitada natuke vähem ja aega järgmise tarvitamiskorrani veidi pikendada. - Piira kättesaadavust.
Hoia oma varusid kusagil, kuhu sul ei ole väga lihtne kiiresti pääseda. Kättesaadavuse raskendamine aitab vähendada tarvitamissoovi. Peale selle tähendab varudeni jõudmiseks kuluva aja pikenemine seda, et pikeneb aeg, mille vältel sa ei tarvita.- Hoia vajalikke asju eri kohtades. Näiteks proovi tulemasinat hoida köögis, piipu või sigaretipabereid vannitoas, jne. Nii pikendad veelgi aega, mida nõuab tarvitamise ettevalmistamine.
- Väldi asju, mis võivad tarvitamisele ahvatleda.
Tarvitamisega seonduvate stiimulite vähendamine enda ümber aitab kanepipruukimist piirata. Püüa mõnda aega — mitte tingimata igavesti! — vähendada kokkupuuteid inimeste, olukordade ja kohtadega, mis sinu jaoks tarvitamisega seostuvad.9- Anna oma kanepit tarvitavatele sõpradele teada, mida sa plaanid, ja kinnita, et olete ikka sõbrad edasi, ainult et kohtud nendega mõnda aega harvemini. Ütle näiteks midagi sellist: „Hei, ma ei popsuta praegu enam sama palju kui varem, nii et ma võib-olla ei satu enam nii sageli teie seltskonda. Ma tahan ikka teiega koos aega veeta, aga vahetevahel tegelen ma muude asjadega.“
- Ära käi enam sama sageli kohtades, kus oled harjunud kanepit tarvitama (pidudel, kontsertidel, klubides, parkides jne). Ehkki see võib olla võimatu (näiteks, kui oled harjunud tarvitama kodus), proovi vältida kanepitarvitamisega seostuvaid kohti või vähemalt käi neis kohtades harvemini.
- Avasta uusi asju.
Tarvitamist aitab vähendada see, kui täidad oma aega uute tegevustega, mis juhivad mõtted kanepilt kõrvale. Aega, mille muidu oleksite pühendanud kanepile, täida uute hobide ja tegevustega.10 Mõtle asjadele, mida oled juba mõnda aega soovinud teha, ja tee neid — õpi uut keelt, proovi uut spordiala, mine mõnele kursusele või liitu klubiga. - Arenda ja tugevda muid sõprussuhteid. 11
Veeda aega inimeste seltskonnas, kes kanepit ei tarvita ja/või kes teavad, mida sa saavutada tahad ja toetavaid sinu püüdlust. Mida kauem aega veedad inimeste seltsis, kes kanepit ei tarvita, seda väiksem on tõenäosus, et sa ise kanepit tarvitad. Need suhted võivad toimida ka tugivõrgustikuna ning aidata võimendada kuuluvustunnet ja avastada uusi asju. - Premeeri ennast.
Tarvitatavate kanepikoguste piiramine kujuneb lihtsamaks, kui sa oma saavutusi tähistad, olgu need kui tahes väikesed. Pingutuste premeerimine on hea viis ennast kannustada ja aitab ka mõtteid kanepist eemale juhtida.
- Kehtesta endale normkogused.
-
Kolmas meetod: ole enda vastu aus
- Teadvusta oma ajendeid.
Hoolimata sellest, kas tahad tarvitamist vähendada või sellest loobuda, aitab endale kindlaks jääda selge arusaamine, miks sa oma elus sellist muudatust teha tahad. Leia aega põhjuste vaagimiseks.- Kas sa teed seda omal algatusel? Kui otsus on sinu enda tehtud, on muutust hõlpsam ellu viia.
- Selge põhjus harjumuse muutmiseks peaks aitama ka otsustada, kas soovid tarvitamist piirata või sellest loobuda. Näiteks, kui sul on probleeme hingamisega, oleks tõenäoliselt mõistlik üldse tarvitamisest loobuda.
- Mõtle, kuidas kanep sinu elu mõjutab.
Vaagi ausalt oma elukorralduse eri tahke: kõike, mis seondub rahalise toimetuleku, tervise, suhtluse, karjääri, vaimse ja emotsionaalse heaoluga jne. Kuidas mõjutab kanepi tarvitamine seda, mida sa teed, kus sa käid, jne?- Mõtle, kui palju aega ja raha sa kanepile kulutad. See harjutus aitab lisaks tarbimisharjumuse erapooletule hindamisele jälgida ka, kui edukalt kulgeb tarvitatavate koguste vähendamise või tarvitamisest loobumise protsess.12
- Mõtle, kas sinu elus on perioode, mil sa ei saa kanepitarvitamise tõttu teatud inimestega suhelda, või mil sa suhtled inimestega ainult kanepitarvitamise tõttu.
- Vaagi kanepitarvitamise põhjuseid.
Kui jõuad selgusele asjaoludes, mis sind tarvitamisele kannustavad, saad välja sõeluda ajad ja olukorrad, mis võivad ahvatleda tarvitama rohkem kui sa parasjagu soovid.- Milliseid tundeid soovid kanepit tarvitades saavutada?
- Millal sa tavaliselt kanepit pruugid? Kasutamisaegade analüüsimine võib aidata mõista seda, miks sa kanepit üldse tarvitad.
- Teadvusta oma ajendeid.
-
Neljas meetod: tugisüsteem
- Pea päevikut.
Sa ise oled iseendale esimene ja tõhusaim tugi. Enda tegevuse üleskirjutamine võib aidata kanepipruukimise vähendamise või sellest loobumise ajal enda tunnetesse süveneda ja neid tundeid väljendada. Samuti võib see aidata analüüsida tarvitamise algpõhjuseks olevaid probleeme ja leida neile lahendusi.- Tee tarvitamise kohta ülestähendusi või joonesta tarvitamisgraafik. Taoline visuaalne meelespea võib näidata pingutuste tulemuslikkust, tuvastada perioode, mil sul on tarvitamissoovi ohjeldamisega raskuseid, ning aidata üldiselt meeles pidada, et oled sellise otsuse vastu võtnud.
- Pane kirja raskused, millega kokku puutud. Kui n-ö libastud ja tarvitad (või tarvitad liiga palju), kirjuta sellest. Analüüsi, kus sa soovimatu tarvitamise ajal olite, millega tegelesid, kelle seltskonnas viibisid, kuidas ennast tundsid, jne.
- Ära unusta kirjutada endale innustus- ja kiidusõnu. Meenuta endale, et saad sellega hakkama, oled tore inimene, jne.
- Räägi oma lähedastega.
Ehkki mõned inimesed ei pruugi sind uskuda ja teised võivad isegi naeruvääristada, võid siiski kindel olla, et need, kes sinust tõeliselt hoolivad, toetavad sind selles, mida ette võtnud oled.13- Anna neile teada, mida sa teed. Ehkki sa ei pea jagama kogu oma elulugu, võid proovida öelda midagi umbes sellist: „Ma üritan kanepitarvitamist lõpetada, et saaksin taotleda ametikõrgendust.“ Mida paremini saavad sinu sõbrad ja lähedased aru sellest, mida sa saavutada püüad, seda innukamalt on nad valmis sind eesmärkide saavutamises toetama.
- Jaga nendega oma edusamme ja tagasilööke. Nii saavad nad sinuga koos edu üle rõõmustada ja sind jätkama innustada, kui juhtute libastuma.
- Asjast ausalt rääkimine aitab vähendada segadust või arusaamatusi, mida sinu „teistmoodi käitumine“ põhjustada võib.
- Liitu tugirühmaga.
Kokkupuude teiste inimestega, kes elavad läbi sama, mida sina, võib aidata mõista, et sa pole üksi ja pakkuda julgustust.14 Tugigrupp võib sul aidata ka oma tarvitamisharjumusi paremini teadvustada.- Tugigrupp ei pea olema ametlik, vaid võib olla ka seltskond sõpru, kes sinuga samal ajal kanepitarvitamist vähendada või maha jätta püüavad.
- Kui sulle tundub, et rühmatöö pole sinu jaoks või sul pole lihtsalt aega koosolekutel kohal käia, kaaluge liitumist mõne sellise veebifoorumi või suhtlusvõrgustiku-grupiga, mida külastavad sinu omale sarnaste eesmärkidega inimesed.
- Otsi abi professionaalidelt.
Kui tarvitad kanepit haigussümptomite omaalgatuslikuks leevendamiseks ja/või tunnete, et kanepipruukimine mõjutab sinu elu negatiivselt, võib olla hea mõte rääkida sellest professionaalse asjatundjaga. Mõned uuringud näitavad, et kanepitarvitamisega seonduvate probleemide lahendamiseks võib piisata ainult ühest kohtumisest terapeudiga.15
- Pea päevikut.
Loe lisaks kanepitarvitamisest loobumise nõustamise kohta.
[1], [2], [3], [7], [8], [9] http://saferuselimits.co/a-doctors-guide-to-cutting-down.php
[4], [5], [6] http://www.steadyhealth.com/medical-answers/quitting-marijuana-and-cannabis-withdrawal
[10] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2556038/
[11], [12], [14] http://www.heretohelp.bc.ca/visions/cannabis-vol6/tips-for-cutting-back
[15] http://learnaboutmarijuanawa.org/factsheets/dependence.htm