Kuidas vähendada stimulantide tarvitamise riske
Igasugune narkootiliste ainete tarvitamine on ohtlik ning soovitame tarvitajatel ja sõltlastel otsida koheselt abi ning hoiduda enda tervise kahjustamisest. Antud nõuanded on seotud tarvitajate teadlikkuse tõstmise ning eesmärgiga minimaliseerida potentsiaalsete kahjude ja ohtude teket narkootiliste ainete tarvitamisel. Ka kõikide antud meetmete kasutamine ei suuda ennustada vastava narkootilise aine puhtust, potentsust ega iga inimese organismi eripärasid, mistõttu pole ohutus mitte kunagi garanteeritud.
Uuri
Üks suurimaid probleeme ning ohte narkootiliste ainete tarvitamisel on ennekõike teadmatus. Taju muutvate ainete tarvitamisel tuleks olla teadlik mitmetest erinevatest aspektidest:
- Üldine mõju – mida antud aine üleüldse teeb, millised on kõrvalmõjud, kui kaua mõju kestab jms
- Kogused – sõltuvalt ainest, võib erinevus „tavalise“ ning ohtliku doosi vahel olla mõnekümnest mikrogrammist (0.00001 grammi) (nt LSD) kuni mõnekümne milligrammini (0.01 grammi) (nt amfetamiin)
- Aine tugevus – alates 2010. aastatest on hakanud Hollandis (enamus Eestis levivatest ecstasy tablettidest on Hollandi päritolu20) levima väga potenteseid ja tugevaid ecstasy tablette mis võivad kergesti viia üledoosini1
- Tarvitamise keskkond – kuna üks peamisi ohte stimulantide tarvitamisel on hüpertermia ehk ülekuumenemine, siis nt palav klubikeskkond on märkimisväärne ohufaktor2,3,5,7
- Ohtlikud koosmõjud – näiteks antidepressantide tarvitamine koos stimulantidega nagu ecstacy (enamasti teadmata segu MDMAst, amfetamiinist, metamfetamiinist, kofeiinist jms täiteainetest) tõstab märkimisväärselt ülekuumenemise ning sellega seotud neuronite kahjustuse tekkeriski, mis võib viia surmani4
- Meelestatus – ainete tarvitamine nö „augu täitmise“ või enese tuimestamise eesmärgil selle asemel, et otsida tuge ning abi enda murede lahendamisel, võib potentsiaalselt tingida sõltuvuse või vastutustundetu tarvitamise
- Tagajärjed – näiteks MDMA tarvitamine võib tekitada läbi oksüdatiivse stressi kahjustusi neuronites, mis võivad viia lühimäluhäirete ning depressioonini7,8
Võttes vastu otsus siiski tarvitada illegaalseid, reguleerimata mustal turul müüdavaid aineid, tuleb võtta arvesse kõik võimalikud ohud.
Enne tarvitamist küsi endalt: „Kui ma loen enne apteegist ostetud retseptiravimi tarvitamist selle pakendis olevat infolehte, siis miks ma ei informeeri ennast reguleerimata mustalt turult ostetud tundmatu aine puhul?“
Testi
Sagedasti ollakse väga enesekindlad enda suutlikkuses eristada erinevaid narkootilisi aineid teineteisest puhtalt läbi visuaalse hindamise. Paraku selline lähenemine on äärmiselt ebatäpne, kuna sagedasti näevad mitmed ained (nt amfetamiin, kofeiin, metamfetamiin, heroiin või fentanüül) välja täpselt samasugused – lihtsalt valge pulber.
Üheks viisiks kuidas osad tarvitajad püüavad kontrollida, mis ainega on tegu, on kodus kasutatavad reagent testid. Sellised testid on internetis saadaval ja vabalt tellitavad. Testid ei asenda kohtuekspertiisi laborit, kuid annavad esmase indikatsiooni, mis ainet võib kõige enam leiduda tarvitada soovitavas pulbris, tabletis vms. Testi kasutamine ei ole keeruline, järgida tuleb vaid kasutamise instruktsioone.
Testi puhul tilgutatakse antud ainele peale erinevaid indikaatorvedelikke, mis reageerivad vastavalt erinevatele ainetele isemoodi värvidega.18
Antud meetod on suuteline enamasti reageerima 1-2 peamise koostisosaga. Kui näiteks testitakse ainet, milles on suurem osa MDMA, ent juurde on lisatud on lisatud mõnda ülikanget ainet, mis on ohtlik juba oluliselt väiksemate koguste juures (nt 25C-NBOMe16 ja PMA17 ), siis antud test reageerib positiivselt siiski ainult MDMAga ega näita teiste ainete olemasolu! Lisaks ei saa antud testiga kindlaks teha, kui suur on positiivse reaktsiooni andnud aine kogus (ÜLEDOOSI OHT!)18
Eestis on olnud juhtumeid, kus stimulantide sisse on segatud ka fentanüüli.12 Kuna fentanüül on äärmiselt tugevatoimeline narkootikum (surmav doos algab kahest milligrammist), siis antud testid ei ole võimelised isegi potentsiaalseid surmavaid fentanüülikoguseid ära tundma. Fentanüüli sisalduse testimiseks on võimalik soetada eraldi fentanüülitestid, mis reageerivad fentanüüli olemasolule juba 200 nanogrammise kontsentratsiooni juures.19
NB! Antud test ei ole võimeline määrama teisi sünteetilisi opioide ega kõiki fentanüüli analooge. Negatiivne tulemus ei tähenda, et aine tarvitamine oleks tingimata turvaline.
Kui testimine pole kättesaadav, siis vähim asi, mida saab teha on kontrollida, kas antud aine (siinkohal peab enamasti olema tegu äratuntava tabletiga) on ehk juba kellegi teise poolt testitud ning sisestatud andmebaasidesse (ecstacydata.org ja pillreports.net).
Narkootiliste ainete täpse sisalduse määramiseks on ainuke viis laboratoorne testimine. Ükski eelnevalt nimetatud meetoditest ei ole täpne ega garanteeri objektiivset tulemust, puhtust ega turvalisust.
Kaalu
Enamikud õnnetusjuhtumid stimulantidega on seotud liiga suurte koguste tarvitamisega1,18. Eriti ohtlikuks muutub asi siis, kui koguseid hakatakse määrama silma järgi. Sellisel mõõtmismeetodil on kolm suurt probleemi:
- Nö „silmaga kaalumine“ on ääretult ebatäpne, kuna ainete tihedused on väga erinevad
- Inimeste organismid on erinevad ning regulaarsetel tarvitajatel võib olla mitmeid kordi suurem tolerants kui keskmisel inimesel
- Erinevatel ainete puhul on „soovitatavad“ kogused väga erinevad
Vähim, mida saab teha kodustes tingimustes vältimaks üledoosi (eeldusel, et kaalutav aine on tõepoolest see, mis ta väidetakse olevat ega sisalda muid tundmatuid ühendeid), on kasutada milligrammikaalu.
Alati tuleb silmas pidada kaalude täpsust - antud kaalud on väidetavalt 10 milligrammise täpsusega ning sõltuvalt ainest võib juba 10 milligrammine eksitus olla eluohtlik!
Antud kaalumismetoodika töötab ainult hüpoteetilise „puhta“ aine puhul. Kui näiteks kaaluda 150 milligrammi väidetavat MDMA pulbrit, mille tegelik sisaldus on 70% MDMA ja 30% amfetamiin (reagent testid võivad sellisel juhul reageerida ainult MDMA olemasolule, jättes mulje „puhtast“ ainest), siis juba ainuüksi lisatud kogus amfetamiini (45 milligrammi) võib olla piisav üledoosiks!
Meelespea
Stimulantide tarvitamise ohtlikkus võib väljenduda mitmel erineval viisil:
- Liiga suurte koguste tarvitamine1, 18
- Üledoosi/mürgistust tekitavad „juurde segatud“ ained12, 16, 17
- Ülekuumenemine ehk hüpertermia2, 3, 5, 6
- Liigsest veejoomisest tingitud organismis olevate elektrolüütide tasakaalu häire ehk hüponatreemia3, 8, 10, 11
- Neurotoksilisus7, 8, 9
- Ohtlikud reaktsioonid muude ainete või ravimitega4
Mida suuremad on tarvitatavad kogused, seda suuremad on ka riskid!
Vähendamaks antud probleemide tekkeriski tuleks meeles pidada mõningaid näpunäiteid:
- Uuri põhjalikult tarvitatava aine kohta (kogused, mõju, tagajärjed, ohtlikud kombinatsioonid jms).
- Võimaluse korral testi enda tarvitatavat ainet või kontrolli seda erinevatest andmebaasidest. PEA MEELES – ükski test ei anna 100% garantiid ning ohud püsivad alati, olenemata aine koostisosadest, kogusest või „tugevusest“.
- Alati kaalu oma koguseid kaaluga, mitte ära mõõda „silma järgi“.
- Ära tarvita stimulante palavas keskkonnas nagu ööklubi. Kui see peaks siiski juhtuma, siis pea vahepeal tantsimisest pausi ning puhka võimaluse korral kusagil jahedamas keskkonnas.
- Tarvita MÕÕDUKALT ja vastavalt vajadusele (kui higistad, siis tarvita rohkem – nagu trenni tehes) elektrolüütidega rikastatud vedelikke nagu näiteks “spordijook“ või mineraalvesi, et ei tekiks eluohtlikku hüponatreemiat.
- Ära manusta mitut doosi ühe õhtu jooksul.
- Ära tarvita erinevaid narkootilisi aineid segamini (kaasaarvatud alkohol!).
- Ära tarvita segamini ravimitega (nt antidepressandid, bensodiasepiinid või opoidsed valuvaigistid).
- Rottide peal tehtud katsete peal on näidatud, et teatud toidulisandite ning vitamiinide profülaktiline kasutamine nagu näiteks alfa-lipoehape, atsetüül-l-karnitiin ning C-vitamiin võivad vähendada MDMA poolt tekitatavaid neurotoksilisi tagajärgi13,14,15. Tuleb siiski rõhutada, et tegemist oli loomkatsetega ning mõju inimeste puhul ei ole teada.
- Ohusümptomite korral (krambid, teadvuse kadu, kahvatus, stuupor, meeltesegadus, hallutsinatsioonid jms) kutsuda koheselt kiirabi ning viia kannatanu rahulikumasse ja jahedamasse keskkonda (mitte liiga järsult liiga külma – infarktioht!).
- Noored, kelle aju on alles arenemisjärgus (inimese aju areneb täielikult välja keskmiselt 25-aastaselt) on võrreldes täiskasvanutega palju vastuvõtlikumad narkootikumide sõltuvuse ja üleüldise riskikäitumise suhtes22. Kuigi teadusmaterjali stimulantide mõjust noorte ajule ei ole kuigi palju, siis oleks siiski mõistlik oodata narkootiliste ainete tarvitamisega kuniks aju on täiesti välja arenenud – mida nooremalt tarvitad, seda suuremad võivad olla ohud ja tagajärjed!
Hoia oma sõpradel silm peal ja vaata, et nemadki jälgiksid kõiki näpunäiteid!
Lisalugemist:
psychonautwiki.org
combo.tripsit.me
tripsit.me
rollsafe.org
Näited lehekülgedest, kust testimiskomplekte soetada:
https://bunkpolice.com/
https://www.reagent-tests.uk/
https://dancesafe.org/shop/
https://bunkpolice.com/product-category/fentkits/
https://dancesafe.org/product/fentanyl-test-strips-pack-of-10/
[1] European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction; 2016. Recent changes in Europe’s MDMA/ecstasy market. http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/2473/TD0116348ENN.pdf
[2] Brown PL, Kiyatkin EA. Brain hyperthermia induced by MDMA (ecstasy): modulation by environmental conditions. Eur J Neurosci. 2004
[3] A. P. Hall, J. A. Henry; Acute toxic effects of ‘Ecstasy’ (MDMA) and related compounds: overview of pathophysiology and clinical management, BJA: British Journal of Anaesthesia, Volume 96, Issue 6, 1 June 2006, Pages 678–685.
[4] Dobry Y, Rice T, Sher L. Ecstasy use and serotonin syndrome: a neglected danger to adolescents and young adults prescribed selective serotonin reuptake inhibitors. Int J Adolesc Med Health. 2013;25(3):193-9.
[5] Parrott AC. MDMA and temperature: a review of the thermal effects of ‘Ecstasy’ in humans. Drug Alcohol Depend.
[6] Liechti, Matthias E. “Effects of MDMA on Body Temperature in Humans.” Temperature: Multidisciplinary Biomedical Journal 1.3 (2014): 192–200. PMC. Web. 16 Oct. 2018.
[7] Kalant H. The pharmacology and toxicology of “ecstasy” (MDMA) and related drugs. CMAJ. 2001 Oct 2;165(7):917-28.
[8] Gowing LR, Henry-Edwards SM, Irvine RJ, Ali RL. The health effects of ecstasy: a literature review. Drug Alcohol Rev. 2002
[9] Sumit Sarkar and Larry Schmued, “ Neurotoxicity of Ecstasy (MDMA): An Overview”, Current Pharmaceutical Biotechnology (2010) 11: 460.
[10] Matthew J Baggott, Kathleen J Garrison, Jeremy R Coyle, Gantt P Galloway, Allan JBarnes, Marilyn A Huestis, John E Mendelson; 2016. MDMA impairs response to water intake in healthy volunteers. Advances in Pharmacological Sciences
[11] T.K. Hartung, E. Schofield, A.I. Short, M.J.A. Parr, J.A. Henry; Hyponatraemic states following 3,4‐methylenedioxymethamphetamine (MDMA, ‘ecstasy’) ingestion, QJM: An International Journal of Medicine, Volume 95, Issue 7, 1 July 2002, Pages 431–437
[12] Narkoturul levib amfetamiinina näiv fentanüül; 2018. https://www.err.ee/869175/narkoturul-levib-amfetamiinina-naiv-fentanuul
[13] Aguirre N, Barrionuevo M, Ramírez MJ, Del Río J, Lasheras B. Alpha-lipoic acid prevents 3,4-methylenedioxy-methamphetamine (MDMA)-induced neurotoxicity. Neuroreport. 1999 Nov 26;10(17):3675-80.
[14] Alves E, Binienda Z, Carvalho F, Alves CJ, Fernandes E, de Lourdes Bastos M, Tavares MA, Summavielle T. Acetyl-L-carnitine provides effective in vivo neuroprotection over 3,4-methylenedioximethamphetamine-induced mitochondrial neurotoxicity in the adolescent rat brain. Neuroscience. 2009 Jan 23;158(2):514-23.
[15] Shankaran M, Yamamoto BK, Gudelsky GA. Ascorbic acid prevents 3,4-methylenedioxymethamphetamine (MDMA)-induced hydroxyl radical formation and the behavioral and neurochemical consequences of the depletion of brain 5-HT. Synapse. 2001 Apr;40(1):55-64.
[16] Police defend decision not to warn public of new drug after Melbourne club deaths; 2017. The Age. https://www.theage.com.au/national/victoria/police-defend-decision-not-to-warn-public-of-new-drug-after-melbourne-club-deaths-20170207-gu6zf2.html
[17] “Superman” pill deaths spark calls for dangerous-drug alert system; 2015. The Guardian. https://www.theguardian.com/society/2015/jan/16/superman-pill-deaths-dangerous-drugs-alert-system
[18] European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Inventory of on-site pill-testing interventions in the EU; 2001.
[19] Bunk Police. https://bunkpolice.com/product-category/fentkits/
[20] European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Drug markets in Estonia 2018; 2018. https://www.emcdda.europa.eu/publications/country-drug-reports/2018/estonia_en
[21] Jerrold S Meyer. 3,4-methylenedioxymethamphetamine (MDMA): current perspectives
Substance Abuse and Rehabilitation. 2013; 4: 83–99
[22] Arain, Mariam et al. “Maturation of the adolescent brain” Neuropsychiatric disease and treatment vol. 9 (2013): 449-61.